Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Nowe technologie i innowacyjne zastosowania czujników do pomiaru drgań i wibracji w przemyśle 4.0 [materiał sponsorowany]

Czwarta rewolucja przemysłowa obejmuje zagadnienia, które dotyczą procesów technologicznych i organizacji przedsiębiorstw w taki sposób, aby maksymalnie usprawnić łańcuchy dostaw i procesy produkcyjne. Wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0 w firmie, może obejmować wprowadzanie modeli biznesowych, pełną cyfryzację usług, a także usprawnienie komunikacji na linii: maszyny –> urządzenia –> ludzie. Zobacz, jak techniki pomiaru drgań w przemyśle wpływają na funkcjonowanie nowoczesnych firm przemysłowych.

przemyśle 4.0
mat. nadesłany

Szacowany czas czytania: 01:53

Jakie są kluczowe zagadnienia dotyczące Przemysłu 4.0?

Firmy przemysłowo-produkcyjne powinny dbać przede wszystkim o to, aby usprawniać wszystkie procesy technologiczne. Dzięki temu można realnie obniżyć koszty produkcji, zredukować ryzyko przestoju linii produkcyjnych, a także zoptymalizować sposób działania wszystkich działów w przedsiębiorstwie.

Pięć podstawowych obszarów, na które ma wpływ wdrażanie nowych technologii w ramach czwartej rewolucji przemysłowej to:

  1. Uelastycznienie procesów produkcyjnych celem szybszego reagowania na potrzeby rynkowe.
  2. Szybka wymiana informacji pomiędzy ludźmi oraz maszynami.
  3. Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli funkcjonowanie przedsiębiorstwa z korzyścią dla środowiska i ludzi.
  4. Zaspokajanie potrzeb konsumentów poprzez usprawnienie procesów produkcyjnych i przemysłowych.
  5. Budowanie przyjaznego środowiska pracy.

Jednym z coraz częściej poruszanych zagadnień jest optymalizacja produkcji poprzez wyeliminowanie przestojów wynikających z usterek maszyn na liniach produkcyjnych. W branży przemysłowej doskonale sprawdzają się w tym przypadku narzędzia umożliwiające monitorowanie drgań. Więcej o tej technologii przeczytasz na – https://www.ifm.com/pl/pl/monitorowanie-drgan-wczesne-wykrywanie-powstalych-uszkodzen-i-unikanie-kosztow-szkod-nastepczych.

mat. nadesłany

Na czym polega monitorowanie drgań w przemyśle?

Monitorowanie drgań w przemyśle polega przede wszystkim na wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości w pracy maszyn, aby zabezpieczyć je przed przeciążeniami i ewentualnymi usterkami. Monitoring wibracji i drgań polega m.in. na wykrywaniu uszkodzeń łożysk tocznych i błędnego wyważenia napędów w maszynach. Nowoczesne akcelerometry, czyli czujniki drgań od ifm – https://www.ifm.com/pl/pl/category/200_040_010 połączone z przetwornikami oraz z oprogramowaniem diagnostycznym to dla przedsiębiorstwa realna szansa na uniknięcie kosztownych remontów całej linii produkcyjnej.

Systemy monitorowania drgań maszyn, sprzętu i całych linii przemysłowo-produkcyjnych to w dzisiejszych czasach podstawa do zoptymalizowania działań przedsiębiorstwa. Dodatkową korzyścią wynikającą z wdrożenia takich urządzeń i czujników pomiarowych jest redukcja występowania nieoczekiwanych awarii, co pozwala na zwiększenie żywotności eksploatowanych elementów maszyn.

Nowoczesne czujniki drgań i wibracji a wydajność procesów produkcyjnych

W nowoczesnych zakładach przemysłowych zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych wymaga zastosowania kompletnego systemu monitorowania wibracji i drgań. Wszelkiego rodzaju transmitery, akcelerometry i elektronika diagnostyczna pozwalają na szybkie wykrywanie błędów np. przez ustawienie progów alarmowych i eliminowanie uszkodzeń.

REKLAMA