Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe wozy dla strażaków w Jastrzębiu

Facebook Twitter

W komendach naszego województwa obchody zaplanowano na kilka następnych dni, każdego dnia świętować będą dwie jednostki. W Jastrzębiu-Zdroju uroczysty apel odbędzie się w najbliższy czwartek (10.05.), lecz tamtejsi strażacy już chwalą się dwoma nowymi pojazdami, które otrzymali w ostatnim czasie.

Co ciekawe, jeden z nich to autobus.

Mówi Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, Wojciech Piechaczek:

Autobus i to jeszcze z sygnalizacją świetlną i dźwiękową, alarmową. W przypadku takich dużych akcji, pożarów lasów, kiedy trzeba dokonać podmiany na przykład ratowników, wtedy większa ilość strażaków można przewieźć do takich akcji i takie zastosowanie drugie, to zdarzenia na przykład drogowe, gdzie jest większa ilość osób poszkodowanych. W przypadku złej pogody, można w sposób szybki dojechać takim autobusem i zapewnić miejsce schronienia. Takie mobilne miejsce schronienia dla osób poszkodowanych.

Drugi pojazd to ciężki samochód ratownictwa technicznego:

Służył do akcji ratownictwa technicznego m.in. Na kolei, a drugie takie szczególne myślę zastosowanie, to wsparcie specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej, która funkcjonuje przy naszej komendzie, która wyjeżdża do zdarzeń podczas katastrof budowlanych. Posiada dźwig, który umożliwia podniesienie jakiegoś ciężkiego elementu, czy to pojazdu, czy elementu budowlanego. Z przodu ma wyciągarkę, o nośności ponad 10 ton, ma narzędzia hydrauliczne, zawiesia, pilarki, podpory. Sprzęt, który jest niezbędny podczas takich ciężkich akcji ratownictwa technicznego – dodaje komendant.

Wóz zacznie wyjeżdżać do akcji w połowie tego miesiąca. Obecnie trwa proces szkolenia załogi, która uczy się obsługi specjalistycznego sprzętu jaki znajduje się w pojeździe.

Zdjęcia – Państwowa Straż Pożarna w Jastrzębiu-Zdroju:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj