Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowoczesne urządzenie do kontroli ścieków w Jastrzębiu. Innowacja dla oczyszczalni [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Nowy, przenośny system do kontroli ścieków został zaprezentowany przez Główny Instytut Górnictwa na terenie Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Urządzenie było tu wcześniej testowane.

Prezentacja nowego urządzenia na terenie Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji

To szybki sposób, by sprawdzić czy to, co trafia do oczyszczalni ścieków nie jest toksyczne, czy jest po prostu bezpieczne dla środowiska. Wyjaśnia dr Marcin Głodniok, autor rozwiązania, pracownik Zakładu Ochrony Wód w Głównym Instytucie Górnictwa.

Marcin Głodniok: Stoi obok nas beczkowóz, który dowozi nam ścieki, ścieki różne, ścieki czasem o niewiadomym składzie, a my korzystając z tego urządzenia możemy nieselektywny test wykonać toksyczności tych ścieków, czy one nie zatrują osadu czynnego pracującego w oczyszczalni, czy one nie pogorszą procesu oczyszczania, a w efekcie nie spowodują, że ścieki odpływające z oczyszczalni będą niedostatecznie oczyszczone i wpłyną negatywnie na środowisko wodne. Naszym zamysłem było stworzenie takiego urządzenia, które pozwoli bardzo szybko, bez konieczności zakupu dodatkowych odczynników stworzyć możliwość badania tych ścieków.

dr Marcin Głodniok, autor rozwiązania, pracownik Zakładu Ochrony Wód w Głównym Instytucie Górnictwa

Urządzenie BioCargo to ciekawe rozwiązanie, bo bardzo proste w swoim działaniu

– dodaje Tadeusz Pilarski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji:

Tadeusz Pilarski: Najważniejszą rzeczą dla takiej oczyszczalni jak ta, tzn. niedużej, to jest kiedy przychodzą ścieki, które mogą zaszkodzić biologii (…). To jest dla nas bardzo ważne, że gdy operator stwierdzi, że ścieki są podejrzane, robi szybkie badanie i wtedy może te ścieki wprowadzić do zbiornika, zmagazynować. Jest to naprawdę bardzo dobre urządzenie, takie bardzo praktyczne.

Tadeusz Pilarski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji

Jak to działa, zobaczcie na filmie:

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021