Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowości dla rowerzystów w Rybniku. Przejazdy pod ulicami i wagon dla rowerów w wąskotorówce

Facebook Twitter

Nie wiemy ile w Rybniku jest rowerzystów i ile jest rowerów. Wiemy natomiast, że w mieście istnieje 28 kilometrów dróg rowerowych i 170 kilometrów szlaków rowerowych. "Wiemy też, że w czasach pandemii rower jest najbezpieczniejszym środkiem transportu" - podkreśla w Radiu 90 Łukasz Karbowiński, oficer rowerowy w Rybniku. W programie "Czas na Twoją Miejscowość" pojawiła się też informacja, że nie będzie więcej kontrapasów w centrum miasta.

Fot. A.Skupień / UM Rybnik

Mamy koronawirusa, jak pokazują trendy, udział i wykorzystanie roweru jako środka transportu w całej Polsce wzrósł. Tego może nie widać po wykorzystaniu rowerów miejskich, bo ludzie jednak wolą korzystać ze swoich rowerów prywatnych, wolą wybrać swój bezpieczniejszy, którego nie trzeba odkażać. Jak pokazują badania i to co się dzieje na świecie, rower jest jednym z najbezpieczniejszych środków poruszania się, jeśli chodzi o ten kontekst koronawirusa, ale to nie tylko alternatywa. W wielu przypadkach może służyć jako główny środek lokomocji, przynajmniej jeśli chodzi o krótkie dystanse w mieście. Myślę, że udział rowerzystów w ruchu będzie się zwiększał z roku na rok.

Rozbudowa bulwarów to najważniejsze zadanie. Teraz przed rybnickimi urzędnikami budowa przejazdu dla rowerzystów pod ulicą Reymonta i Obwiednią Południową:

Został uruchomiony przetarg na stworzenie koncepcji przejazdów pod obiektami mostowymi w ciągu bulwarów, które powstaną pod ulicą Reymonta i pod Obwiednią Południową, tak żeby bezkolizyjnie można było się nimi przemieszczać. Będziemy mogli bezkolizyjnie przez ulicę Reymonta w ciągu bulwarów nad Nacyną przejechać i przez Obwiednię Południową również.

– mówi Łukasz Karbowiński oficer rowerowy w Rybniku. Kolejną nowością jaka będzie czekała na rowerzystów, to wagon rowerowy. Ten chce wprowadzić na tory operator kolejki wąskotorowej pomiędzy Stodołami a Rudami:

Oczywiście są plany, operator kolejki wąskotorowej planuje wprowadzić wagon rowerowy, ale niestety z powodu koronawirusa, będzie to przedłużone w czasie. Mam nadzieję, że tylko o parę miesięcy, bo miało to być teraz na wiosnę, to na pewno byłaby świetna atrakcja. Biorąc pod uwagę to nowe połączenie wokół Pniowca, które mamy razem z polami biwakowymi, ale też połączenie z Pniowca, aż do kolejki – tam będzie można wsiąść z rowerem. Już teraz można wsiąść, ale pod uwagą, że będzie miejsce ten rower między przedziałami, tam obsługa pomaga w załadunku. Mam nadzieję, że w bliskim czasie się to zmieni i wagonik rowerowy powstanie.

W przyszłości bulwary rowerowe mają połączyć centrum miasta z Niedobczycami. W ambitnych planach miasta Rybnika, jest budowa tunelu dla rowerów pod torami kolejowymi w okolicach stacji Rybnik Towarowy. I jeszcze jedna informacja:

W centrum miasta kontrapasy nie będą już powstawać, te które są, spełniają swoją rolę.

– mówi Łukasz Karbowiński oficer rowerowy w Rybniku.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj