Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy deptak, zrewitalizowany park, tężnia. Władze Żor szykują się do rewitalizacji części starówki

Facebook Twitter

Władze Żor chcą zrewitalizować część starówki. To spore przedsięwzięcie szacowane na 20 mln złotych, dlatego też urzędnicy zamierzają sięgnąć po pożyczkę rewitalizacyjną w Banku Gospodarstwa Krajowego. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni, niebawem wniosek zostanie złożony.

Mówi Adrian Lubszczyk naczelnik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory:

Adrian Lubszczyk: Tutaj mamy oczywiście dużą szansę dostać tę pożyczkę rewitalizacyjną. Oczywiście koszty są znaczące, natomiast efekty realizacji tego projektu także będą znaczące. Na pewno warto inwestować w centrum miasta. Nasze miasto może się pochwalić tym, że ma zabytkową starówkę, wiele pięknych miejsc, wiele takich przestrzeni związanych historycznie i warto o nie oczywiście dbać i sprawiać, żeby one były jak najpiękniejsze i jak najbardziej też służyły mieszkańcom. Po to jest ten projekt.

Adrian Lubszczyk, naczelnik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory

Zmienić ma się również charakter ulicy Klimka w sercu miasta:

Adrian Lubszczyk: Ona a zmienić się w deptak, to ma być miejsce przede wszystkim dla pieszych, także z dostępem oczywiście dla rowerzystów. Kompleksowa, bardzo kompleksowa przebudowa tego terenu. Takim znaczącym też akcentem będzie tutaj na pewno stworzenie parku w miejscu obecnego cmentarza, które jest niewykorzystywane w żaden sposób przez mieszkańców. My chcemy ten teren uporządkować, stworzyć tam miejsce, gdzie będzie się można przejść, przespacerować.

W ramach rewitalizacji na żorskim rynku ma zostać przebudowana kompleksowa fontanna w stylu tzw. mokrego chodnika, w Parku Cegielnia ma powstać strefa wyciszenia i tężnia solankowa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj