Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy most na Odrze coraz bliżej. Co słychać w sprawie inwestycji w Grzegorzowicach?

Facebook Twitter

To jeden z obiektów jaki zostanie wybudowany w ramach rządowego programu "Mosty dla regionów". Stanie w Grzegorzowicach i zastąpi funkcjonującą tam cały czas przeprawę promową przez rzekę.

Deszcz nie odpuszcza

Właśnie kończy się projektowanie tego nowego obiektu

– mówi Radiu 90, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor.

Jego budowa nie będzie łatwa

– dodaje:

Zbigniew Tabor: To będzie bardzo długi obiekt, który musi przekraczać wały, między wałami mamy około 400 metrów, stąd to wyzwanie techniczne jest tak duże. W tej chwili wydaje się, że ta przeprawa promowa jest taka mała, że wystarczy mały obiekt, ale ze względu na sytuacje powodziowe, które występują, obiekt musi być dłuższy niż nowe wały, które są usypane wzdłuż Odry. To będzie jedna jezdnia, bo natężenie ruchu nie będzie tam duże, to wystarczy dla Raciborza i okolic.

Dla mającego powstać mostu wybrano nową lokalizację

– przypomina dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach:

Zbigniew Tabor: Ten most powstanie na południe od istniejącej przeprawy promowej. Musiała być nowa lokalizacja, nie może być wybudowany w miejscu tego starego poniemieckiego obiektu, dlatego, że układ komunikacyjny tych dróg nie pozwala na puszczenie większego ruchu. Ma to znaczenie drogi wojewódzkiej, ale to są takie wąskie drogi w zabudowanym obszarze i dlatego zdecydowaliśmy się, że powstanie nowy, długi obiekt. Zostaną wybudowane dojazdy do najbliższych dróg wojewódzkich.

Most połączy gminy Nędza i Rudnik, bardzo ułatwi życie okolicznym mieszkańcom, a także kierowcom:

Zbigniew Tabor: Poza tym, że będziemy mogli bez problemu, całą dobę, przekroczyć Odrę, powstanie też nowa funkcja, więcej samochodów będzie mogło korzystać. Do tej pory z przeprawy promowej głównie korzystali mieszkańcy okolicznych rejonów, sprzęt rolniczy. Samochody, które jadą DK45 i chcą jechać na wschód, nie będą musiały jechać do Raciborza. (…)

Projektowanie mostu jest na ukończeniu i obecnie jest na etapie czynności administracyjnych prowadzących do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. To ma nastąpić w czerwcu-lipcu tego roku. Później województwo śląskie będzie podpisywało umowę o dofinansowanie inwestycji z programu „Mosty dla regionów”. Budowa samego mostu ma potrwać około dwóch lat. Dyrektor Tabor ostrożnie prognozuje, że obiekt mógłby być gotowy pod koniec 2024 roku. Szacowany koszt inwestycji to 100 milionów złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj