Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy mural na Szewskiej w Raciborzu. Poświęcony Żydom

Facebook Twitter

"Synagoga" - to nowy mural, jaki powstał w Raciborzu. Można go podziwiać przy ulicy Szewskiej. Powstał, by podkreślić wkład i losy społeczności żydowskiej w dziejach miasta. Autorem muralu jest artysta, Ryszard Paurowski, a temat „Synagoga” nawiązuje do budynku, który stał kilkanaście metrów dalej.

Fot. raciborz.pl

To, co kiedyś mogło dzielić ludzi, dziś staje się miejscem zetknięcia wielokulturowości i różnorodności. Miejscem otwartym na dialog. W tym miejscu stowarzyszenie ASK działało w ramach projektu „Puste miejsce. Tu byli Żydzi”, a członkowie Midraszowego Teatru Żydowskiego posadzili dąb pamięci Żydów raciborskich.

Nowy mural zdobi centrum Raciborza wspólnie z wykonanym na ścianie muzeum przy ulicy Chopina muralem przedstawiającym 18-wieczne miasto. Wcześniej w zakątku ulicy Różanej pojawiły się kolorowe skrzydła, przy których mieszkańcy i turyści mogą robić sobie pamiątkowe, anielskie zdjęcia.

„Synagoga”. Wizja twórcy

Treść edukacyjna muralu pn. „Synagoga” jest przykładem pokazującym jak piękne mogą być wnętrza synagog m.in. tej prezentowanej na projekcie. Przybliżenie społeczności miejskiej wnętrza Synagogi uwzględnionej w projekcie może obudzić chęć „turystyczną”, jak również przywołać pozytywne refleksje w dysonansie snujących się sporów. Ponieważ w miejskich archiwach nie zachowały się ilustracje wnętrz raciborskiej synagogi, pierwowzorem malowidła na Szewskiej jest wnętrze synagogi w Leżajsku. To forma wyjściowa wizji artystycznej autora skupiająca się na czysto estetycznych i wrażeniowych odczuciach widza.

Instrukcja czytania muralu

Jak czytać mural? Ściana jako metafora współczesnego świata, pęka, odsłania pamięć o tym co przeminęło. Element 3D ma wprowadzić widza w nokturnowe wnętrze synagogi. Widz dostrzega elementy symboliczno-zdobnicze. Gra świateł ma na celu nadać mistycznego klimatu, kontemplacji o tym co przemija, a warte jest pielęgnowania. Główny promień światła padający z okna na posadzkę wskazuje i rozświetla winorośl, która symbolizuje w obu kulturach pracę w życiu, odnowę duchową. Winorośl to również wieńczący element całego malunku. Winorośl spaja obie kultury, religie, wydaje owoc który dla artysty jest niejako rozejmem, pogodzeniem przeszłości z teraźniejszością.

Krzew, z którego każdy może czerpać dobro

– podkreśla Ryszard Paurowski – autor muralu.

Więcej zdjęć:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022