Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy projekt aktywizacji mieszkańców Rydułtów

Facebook Twitter

Lada moment rozpocznie się nowy projekt aktywizacji mieszkańców Rydułtów. Będzie mnóstwo wydarzeń które mają przygotować lokalną społeczność na życie bez kopalni.

Nowy projekt aktywizacji mieszkańców Rydułtów

Będzie się działo w Rydułtowach! Jesienią wystartuje nowy projekt, który będzie miał na celu aktywizację mieszkańców i przygotowanie ich na transformację. Chodzi o to, by być gotowym na moment, kiedy życie przestanie „kręcić się” wkoło kopalni.

Projekt „Ryduł-to-WY to MY – społeczna transformacja” w 100% będzie finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Miasto pozyskało na ten cel prawie 4 miliony 700 tysięcy złotych – zapowiada Mariola Bolisęga, zastępca burmistrza Rydułtów.

Mariola Bolisęga: W nazwie naszego miasta jest to „WY” – WY mieszkańcy. Społeczna transformacja dedykowana jest właśnie dla bardzo szerokiego gremium mieszkańców, dlatego, że będzie dotykało zarówno włączenie społeczeństwa, czyli aktywizację społeczną, ale także będzie mocno dotykał tematów związanych ze zmianami klimatycznymi. Będziemy mieć mnóstwo działań realizowanych głównie w szkołach podstawowych. Dla nas, dla miasta, które powstało dzięki kopalni i funkcjonuje w tle z kopalnią, te działania głównie mają nas wspierać, pomagać. Przygotowujemy się do tego scenariusza, co będzie z miastem Rydułtowy, kiedy faktycznie nasza kopalnia przestanie funkcjonować.

Mariola Bolisęga, zastępca burmistrza Rydułtów

Zaproszenie do udziału w projekcie będzie kierowane do wszystkich mieszkańców: od dzieci po seniorów – dodaje Ewelina Francuz z Biura do Spraw Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Miasta w Rydułtowach:

Ewelina Francuz: Nie mamy żadnego ograniczenia wiekowego, tak samo kierujemy to dla kobiet, dla mężczyzn. Sama Akademia Kobiet,  jest jednym z zadań, jest skierowana dla kobiet, ale mamy również zadanie, które nazywa się „Jo był uratowany”. To będzie taki cykl spotkań, łącznie z wystawą, gdzie będziemy mówić o pracy ratowników górniczych, którzy podzielą się właśnie swoim doświadczeniem przy różnego rodzaju akcjach, gdzie nieśli pomoc. Bardzo dużo inicjatyw, które mają pobudzić mieszkańców do podejmowania oddolnych inicjatyw. Tych inicjatyw jest powyżej 40  i zachęcamy właśnie do wszelkiego rodzaju inspiracji, pomysłów, żeby przyjść, zgłosić. Może Twój pomysł doczeka się realizacji w Rydułtowach.

Ewelina Francuz z Biura do Spraw Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Miasta w Rydułtowach

Jednym z wiodących tematów będzie zielona transformacja. Zapowiada Sylwia Noworyta, dyrektor rydułtowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej:

Sylwia Noworyta: Chcemy uczyć się działań ekologicznych nie tylko dzieci, ale dorosłych. Chcemy, żeby nasze miasto jeszcze bardziej się zazieleniło. Będziemy przekazywać mieszkańcom sadzonki roślin i roślin miododajnych, będziemy tworzyć  parki społeczne, więc naprawdę jest bardzo dużo działań, które będą adresowane do szerokiej grupy osób. Będziemy też prowadzić Szarlota Urban Lab, miejsce, gdzie chcemy aktywizować naszych mieszkańców, żeby przyszli, wyrażali swoje opinie na temat jak funkcjonuje miasto, co by chcieli zmienić, żeby ewentualnie też mogli gdzieś zabrać  głos i poczuli, że to miejsce jest właśnie dla nich. Gdzie może przyjść, napić się kawy, podzielić się swoją opinią na temat naszego miasta.

Sylwia Noworyta, dyrektor rydułtowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Urban Lab będzie działał przy ul. Ofiar Terroru 49. To miejsce jest teraz remontowane, wyposażane, jego pracę będzie koordynowało Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS. A Stowarzyszenie „Kaliber” będzie organizować wydarzenia wokół budowanej właśnie w Rydułtowach strzelnicy – dodaje zastępca burmistrza, Mariola Bolisęga:

Mariola Bolisęga: Wszyscy chyba już w regionie wiedzą, że w Rydułtowy,  na terenie pokopalnianym buduje się strzelnica sportowa i w tym projekcie chcieliśmy zabezpieczyć funkcjonowanie tej strzelnicy, myśląc też o szeregu wydarzeń, które będą towarzyszyły temu obiektowi. Mamy partnerstwo, z którego się także bardzo cieszymy.

Wśród zaangażowanych w projekt jednostek jest też rydułtowska biblioteka, która będzie organizować zajęcia dla dzieci i seniorów, dla tych najmłodszych m.in. z klocków lego. Z Teatrem Safo będzie można wziąć udział w grze terenowej. Będzie też „warsztatownia”, gdzie mieszkańcy będą mogli majsterkować, wykonać doniczkę lub ławeczkę, a Rydułtowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizuje turnieje szachowe. Cały projekt będzie realizowany przez dwa lata. Pierwsze warsztaty i spotkania planowane są na przełomie września i października.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj