Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy przewodnik turystyczny: „Śląskie bez barier”

Facebook Twitter

Śląska Organizacja Turystyczna wydała właśnie przewodnik turystyczny „Śląskie bez barier”. Przewodnik został opracowany z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych, ale też osób starszych, czy rodzin z małymi dziećmi w wózkach. Są informacje o nawierzchni czy poziomie trudności trasy.

mat.prasowe

Z zaproponowanych w tej publikacji wycieczek po województwie śląskim, mogą skorzystać wszystkie osoby, dla których dostępność niektórych atrakcyjnych turystycznie miejsc może być ograniczona, np. osoby starsze, czy rodziny z małymi dziećmi w wózkach.

– czytamy w informacji prasowej. „Śląskie bez barier” to przewodnik inny niż przewodniki turystyczne opracowywane dotychczas przez Śląską Organizację Turystyczną.

Nie zawiera opisów dziejów i historii poszczególnych obiektów i atrakcji turystycznych, a skupia się na opisaniu dostępności tych miejsc i ewentualnych ograniczeniach lub utrudnieniach w dostępie do nich. Przewodnik zawiera propozycje terenowych wycieczkach plenerowych, gdzie często najtrudniej wybrać się z osobami na wózkach

– mówi Adam Wawoczny prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

mat.prasowe

W przewodniku znajduje się 68 gotowych propozycji wycieczek po województwie śląskim. Każda propozycja wycieczki, poza informacjami o jej długości i czasie przebycia oraz o tym jakie ciekawe obiekty turystyczne znajdziemy na jej trasie i dlaczego warto się na nią wybrać, zawiera również praktyczne wskazówki, np. gdzie zaparkować, czy można dojechać komunikacją publiczną oraz informacje, np. o nawierzchni, poziomie trudności trasy, o tym czy trasa jest możliwa do przebycia samodzielnie, czy potrzebny będzie asystent dla osoby z niepełnosprawnością. To informacje które są bardzo istotne dla turystów poruszających się na wózkach.

– dodaje Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej.

To bardzo praktyczny przewodnik, który napisany został przez osobę z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze ruchu turystycznego osób z niepełnosprawnościami, Zbigniewa Orłowskiego. To prezes PTTK O/Mysłowice, wiceprzewodniczący Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK. Zaproponowane w przewodniku trasy i szlaki zostały zweryfikowane przez autora podczas wielokrotnych wycieczek, w tym z turystami poruszającymi się na wózkach.

W przewodniku zostały opisane również wydarzenia oraz inicjatywy w województwie śląskim przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023