Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy rok, nowe wnioski o węgiel. W Lubomi mają dostać go też ci, którzy nie dostali w 2022

Facebook Twitter

Nowy rok to nowe wnioski o węgiel od samorządów. W Lubomi mają dostać go też ci mieszkańcy, którzy nie otrzymali swojej półtorej tony w 2022-gim.

Bogdan Burek

Gmina złożyła zamówienie w Polskiej Grupie Górniczej na 105 ton, bo tak wyszło z wcześniej przeprowadzonych ankiet. W grudniu okazało się, że potrzeba więcej, ale w składzie dla mieszkańców Lubomi węgla już nie było. W związku z nowelizacją przepisów teraz można ubiegać się o 3 tony:

Bogdan Burek: 40% przewidujemy tego węgla więcej i takie zapotrzebowanie pójdzie, natomiast czekamy na ofertę. Myślę, że w tym tygodniu się pojawi i uruchomimy procedurę tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku. Bazujemy na wnioskach, które mieliśmy, chociaż już wiemy, że część mieszkańców nie jest zainteresowana węglem. Na pewno chodzi o koszty. Nie każdy ma pieniądze na już. Na pewno będziemy wnioskować o więcej, już nas nie blokuje koniec roku, jesteśmy bardziej elastyczni w tym temacie i myślę, że nie ma problemy, żeby uzyskać węgiel w większej ilości i rozliczyć się z PGG zgodnie z umową

– mówi Bogdan Burek, zastępca wójta Lubomi. W sumie do gminy złożono 148 wniosków o zakup węgla od samorządu, po preferencyjnej cenie. 73 z nich zweryfikowano pozytywnie, kilkanaście osób wycofało swoje wnioski, 50 zostało rozpatrzone, ale węgla w 2022 roku ci wnioskodawcy nie otrzymali. Bogdan Burek tłumaczy, że zostały złożone w ostatnim momencie, w grudniu:

Bogdan Burek: My nie byliśmy w stanie aneksować i jeszcze dodatkowo zapotrzebowanie większe złożyć, jeżeli już był koniec roku, bo nie bylibyśmy w stanie wywiązać się z tej umowy do końca roku. My podpisujemy umowę 28 listopada i dostajemy pierwszą partię węgla 12 grudnia, mówimy tu o ekogroszku. Natomiast jeżeli dostajemy orzech 18 i 20 grudnia i aneksowalibyśmy go zaraz po weryfikacji, to nie byłoby możliwości, wiedzieliśmy, że się nie zamkniemy.

Wnioski o węgiel po preferencyjnej, samorządowej cenie rozpatruje opieka społeczna. W Lubomi policzono dokładnie ile czasu poświęcili temu urzędnicy:

Bogdan Burek: 4000 minut poświęciliśmy od przyjęcia wniosku aż po wydanie faktury, informowanie mieszkańca i wydania węgla. 4000 minut pracy poświęciliśmy na 148 wniosków. 21 listopad to był bym. Osoby, które miały faktycznie problem z węglem, złożyły wniosek. Później był przestój. Końcówka i osoby się obudziły, które chciały nabyć węgiel po cenie preferencyjnej, złożyły wnioski. Wszystkie wnioski zweryfikowaliśmy rozmawialiśmy z wszystkimi osobami. Mam czyste sumienie, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty i spełniliśmy wymagania.

W Urzędzie Gminy w Lubomi spodziewają się oferty z PGG jeszcze w tym tygodniu, wtedy będzie można rozpocząć przyjmowanie wniosków. Konkretnych informacji na temat możliwości dokonania wpłaty i udania się do KDW po węgiel należy spodziewać się w drugiej połowie stycznia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023