Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy rozkład jazdy w Rybniku. Zmiany już od soboty

Facebook Twitter

Rybnik wprowadza nowy rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Zacznie on obowiązywać w najbliższą sobotę 2 lipca i tym razem nie chodzi o tymczasowy wakacyjny rozkład, ale o zmianę, która będzie obowiązywała na stałe.

Skąd potrzeba jej wprowadzenia? Mówi rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku, Agnieszka Skupień:

Agnieszka Skupień: Słuchamy naszych pasażerów, dlatego zmieniamy rozkład jazdy. Od jakiegoś czasu z niektórych dzielnic słychać było wyraźne głosy mieszkańców, którzy chcieliby korzystać z miejskiej komunikacji, a nie mają takiej możliwości, bo w te miejsca, które wybierają, akurat ona nie dociera, muszą się przesiadać. Tego teraz nie unikniemy, również będą przesiadki w tych połączeniach, które proponujemy, nie zawsze udaje się je przygotować w taki sposób, żebyśmy bezpośrednio ze swojej dzielnicy mogli dojechać do celu, który sobie zaplanujemy.

W nowym rozkładzie pojawią się nowe połączenia, inne zostaną zlikwidowane lub zmieni się ich trasa. Jakie będą najważniejsze zmiany dla pasażerów?

Agnieszka Skupień: Dla mieszkańców dzielnicy Zebrzydowice poprawi się dojazd do kąpieliska „Ruda” i do Śródmieścia i to było właśnie w zgłoszeniach mieszkańców. Szybciej do Śródmieścia dojadą również mieszkańcy Chwałęcic i Stodół, dlatego, że bieg jednej z linii zmienia się i pojedziemy krótszą trasą. Z Rybickiej Kuźni dojdziemy do Chwałowic na ulicę Zebrzydowicką w dzielnicy Nowiny. Z Chwałowic dojedziemy bardzo sprawnie do Szpitala Wojewódzkiego w tygodniu i w weekendy. Wcześniej byłą to linia, która obsługiwała tylko w dni powszednie. Dojedziemy również do Chwałęcic, Stodół i do Rud. Jeżeli chodzi o dzielnice Niewiadom, Niedobczyce i Zamysłów pojawia się bezpośredni dojazd do szkoły sportowej – to z kolei uwzględniony wniosek uczniów.

Do naszej redakcji docierają już jednak głosy niezadowolonych z wprowadzanych zmian pasażerów. Czy jest szansa na ewentualne korekty?

Agnieszka Skupień: To nie jest tak, że każdy wniosek został uwzględniony, bo pewnie teraz słyszy nas ktoś, kto zgłaszał swój postulat, kierunek, który nie został uwzględniony. Niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby mieszkańców. Układ drogowy, rozległość miasta często na to nie pozwala. Liczymy też na państwa uwagi. Wszystko w tym rozkładzie jazdy na pewno nie jest doskonałe. Być może coś zostało przeoczone, jest okazja do tego, aby poprawiać i wprowadzać zmiany tam, gdzie tylko będzie to możliwe.

Ewentualne propozycje zmian w rozkładzie można zgłaszać telefoniczne albo mailowo do Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

Nr telefonu ZTZ w Rybniku: 32 755 71 60 mail: b.mazur@ztz.rybnik.pl

Nowy rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ.

ZMIANY W SZCZEGÓŁACH

Zebrzydowice (oraz Jejkowice)
Jednym z postulatów, który był zgłaszany przez mieszkańców dzielnicy, była poprawa możliwości dojazdu w innych kierunkach niż Chwałowice. Wskazywano Plac Wolności, a także rejon Kąpieliska Ruda. Z tego względu trasa linii 26 została zmieniona – linia zamiast na trasie Jejkowice – Chwałowice kursować będzie na trasie Jejkowice – Rybnicka Kuźnia Elektrownia, przez Zebrzydowice, Maroko-Nowiny, Śródmieście, Rybnik Północ i Wielopole. Na odcinku między Śródmieściem a Elektrownią linia 26 zastąpi linię 11. Druga zmiana to zastąpienie między Jejkowicami a Rybnikiem linii 33 linią 1, która zostanie wydłużona do Jejkowic po dojechaniu do dworca autobusowego. W efekcie wprowadzonych zmian:
• nie zostanie zerwane połączenie z Chwałowicami (nadal do Chwałowic będzie można dojechać liniami 27 i 29)
• mieszkańcy dzielnicy uzyskają nowe kierunki połączeń bezpośrednich: szkoła sportowa na Orzepowickiej (linia 1), kąpielisko Ruda (linia 26), elektrownia (linia 26)
• równomiernie rozłożony rozkład jazdy (mniej autobusów jadących „stadem”)

Chwałęcice i Stodoły
Nastąpi zmiana trasy linii 43 z równoczesnym „wchłonięciem” linii 43A w strukturę linii 43. Dzięki zmianie dojazd do rybnickiego śródmieścia będzie znacznie prostszy – zamiast trasy wokół osiedla Maroko-Nowiny autobus pojedzie ulicą Rudzką aż do Orzepowic, by skręcić do kąpieliska Ruda, skąd skieruje się wprost na Plac Wolności. Czas przejazdu do Śródmieścia z Chwałęcic, Stodół i Rud ulegnie skróceniu. Aby jednak nie zrywać możliwości przejazdu bezpośredniego także w innych kierunkach, autobus po dojechaniu do Placu Wolności zostanie skierowany przez Kampus na Maroko-Nowiny i Smolną, by zakończyć swoją trasę w Chwałowicach. W efekcie wprowadzonych zmian:
• krótszy czas przejazdu między północno-zachodnimi dzielnicami i Śródmieściem
• dalej bezpośrednie przejazdy z Chwałęcic, Stodół i Rud na Maroko-Nowiny

Rybnicka Kuźnia
Duże zmiany dotkną dzielnicę Rybnicka Kuźnia. W miejsce „jedenastki” pojawi się linia 26 (do Śródmieścia po trasie linii 11), jednak to nie wszystkie zmiany. Mieszkańcy dzielnicy zgłaszali wnioski o bezpośredni dojazd do Chwałowic, co będzie możliwe liniami 12 i 41. Kursy poszczególnych linii zostały tak skoordynowane, by zapewnić dogodne godziny dojazdu do szkół, a równocześnie unikać jeżdżenia autobusów „w stadzie”, dlatego też skorygowano równocześnie godziny kursowania autobusów linii 49 do Boguszowic.
W efekcie wprowadzonych zmian:
• rozszerzenie możliwości bezpośredniego dojazdu o nowe kierunku (ul. Zebrzydowicka na Nowinach, Chwałowice)
• lepsza koordynacja odjazdów

Chwałowice
Projektując zmiany dla dzielnicy Chwałowice, zmniejszono liczbę kursów w stronę Zebrzydowic i Jejkowic, równocześnie rozbudowując ofertę w innych kierunkach. Przykładowo do szpitala wojewódzkiego zamiast linii 31 będzie można dojechać linią 33, dzięki czemu będzie można odwiedzić bliskich także w weekendy. Widząc, jak dobrze przyjęte zostało skierowanie do Chwałowic linii 15, także tym razem zaoferowano poszerzenie możliwości przejazdu o nowe kierunki – konkretnie do Chwałęcic, Stodół i Rud, a także na Rybnicką Kuźnię. Możliwy będzie też bezpośredni dojazd do cmentarza komunalnego na ulicy Rudzkiej. Trzeba też pamiętać, że Chwałowice to też dzielnica, do której się jeździ: dzięki zmianom kopalnia i szkoła średnia będą dostępne z większej liczby dzielnic. Efekty wprowadzonych zmian:
• skomunikowanie Chwałowic z większą liczbą dzielnic
• lepsza koordynacja odjazdów
• kursy do szpitala także w weekendy

Pozostałe zmiany
Linie 13 i 32 lekko zmienią trasę na terenie gminy Świerklany, zastępując linię 31. Korekty w godzinach odjazdów (bez zmian trasy) nastąpią na liniach 27, 28 i 29, tak, aby wpasować ich kursy w rozkład jazdy od Jejkowic do centrum Rybnika. Korekty w godzinach odjazdów (bez zmiany trasy) pojawią się na linii 49, tak, aby autobusy między Śródmieściem, a Rybnicką Kuźnią były możliwie równomiernie rozłożone.

ZMIANY WEDŁUG LINII
• Linia 1
Obecna trasa: Radlin – Niewiadom – Zamysłów – Śródmieście – Dworzec Autobusowy zostaje wydłużona od dworca autobusowego przez Maroko Nowiny (ulicą Budowlanych) i Zebrzydowice do Jejkowic
• Linia 11
Likwidacja linii, na głównej części trasy zostaje zastąpiona linią 26
• Linia 12 i linia 41 (linie okrężne przeciwbieżne)
Trasa obu linii zamiast zaczynać się i kończyć na dworcu autobusowym zostaje skierowana do pętli w Chwałowicach, zapewniając dojazd między Chwałowicami a Rybnicką Kuźnią
• Linia 13 i 32 (linie przeciwbieżne)
Lekka korekta trasy na terenie Świerklan
• Linia 26
Zmiana trasy. Obecnie linia łączy Jejkowice i Chwałowice, po zmianach – po osiągnięciu centrum Rybnika, zamiast do Chwałowic pojedzie przez Kąpielisko Ruda, Wielopole (ulicą Lipową) do pętli przy Elektrowni
• Linia 31
Likwidacja linii, na odcinku Świerklany – Boguszowice; linia zostaje zastąpiona liniami 13 i 32, na odcinku między Śródmieściem, a szpitalem wojewódzkim w Orzepowicach zostanie zastąpiona „przetrasowaną” linią 33
• Linia 33
Jadąc od strony Świerklan po dojechaniu do Śródmieścia linia zmieni trasę – pojedzie przez Smolną i Maroko-Nowiny (Chabrowa – Szkoła – Budowlanych) do pętli Orzepowice Borki, obsługując szpital wojewódzki
• Linia 36
Nowa linia powstała z wydzielenia kursów linii 33 obsługujących gminę Lyski. Połączy Lyski i Jejkowice (ulicą Sumińską) z centrum Rybnika
• Linia 43
Trasa ulegnie dużym zmianom, którym przyświecają dwa cele: po pierwsze skrócić dojazd ze Stodół i Chwałęcic do centrum miasta, po drugie – nie zrywać bezpośredniego połączenia największego osiedla mieszkaniowego z terenami rekreacyjnymi. Stąd dzisiejsza trasa, w której autobus z Orzepowic jedzie przez Maroko-Nowiny do Śródmieścia, zostanie zmieniona tak, że autobus najpierw pojedzie do Śródmieścia, a dopiero potem uda się na Maroko-Nowiny i Smolną, komunikując także Chwałowice
• Linia 43A
Likwidacja linii poprzez jej włączenie w trasę linii 43.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023