Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy sposób oszustwa. Tym razem „na lekarza” i „covid”

Facebook Twitter

Policja z Gliwic ostrzega: oszuści atakują w nowy sposób. Do seniorów dzwoni lekarz, w sprawie syna lub córki chorych na covid. W tle słychać głos duszących się ludzi.

fot.pixabay.com

W mieszkaniu 82-letniej gliwiczanki zadzwonił telefon stacjonarny. Męski głos przedstawił się jako lekarz, kontaktujący się w sprawie ciężko chorego syna kobiety, zakażonego rzekomo wirusem covid. Dla wzmocnienia przekazu w tle słychać było głos duszącego się „syna”, proszącego o ratunek i słuchanie „lekarza”.

Rzekomy lekarz podał swoje nazwisko, wymienił nawet nazwę gliwickiego szpitala. Pilnie potrzebna była ogromna kwota, bo aż 80 tys. zł, na cudowny lek. Fałszywy medyk podał wszelkie instrukcje bezpiecznego przekazania gotówki, bo, jak twierdził, kobieta też mogła być zakażona.

– opisuje policja. Wkrótce zadzwonił kolejny mężczyzna, tym razem pacjent z sali, na której miał przebywać syn gliwiczanki. Słabym głosem uprawdopodobnił grozę sytuacji, podpowiadając, że pieniądze na „cudowne lekarstwo” są jedynym ratunkiem. Starsza pani zebrała oszczędności w kwocie 13 tysięcy złotych i, jak się domyślamy, przekazała posłańcowi. Dopiero wtedy zadzwoniła do swoich dzieci i… dowiedziała się, że padła ofiarą oszustwa.

Opisujemy tę sytuację, by uzmysłowić młodym: musicie jak mantrę powtarzać seniorom, że oszuści dzwonią i wymyślają różne metody wyłudzania pieniędzy.

Policja powtarza: jeśli rodzice, dziadkowie mają telefon stacjonarny, to znajdują się w szczególnej grupie ryzyka. W 99 procentach oszustw to właśnie pod te stare numery telefonów dzwonią grupy przestępcze.

Podpowiadamy aby informować babcie i dziadków, że jeśli zadzwoni ktoś kogo się nie spodziewali, przykładowo – policjant, lekarz, bankowiec, prokurator, listonosz – to w pierwszych słowach przekaże im „straszną wiadomość” – muszą być na to przygotowani! Koniecznie mają się rozłączyć i natychmiast zadzwonić do swoich dzieci lub wnuków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023