Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nurkowie pomogą ratownikom szukającym trzech górników w kopalni Zofiówka

Facebook Twitter

To są najnowsze informacje po porannej konferencji prasowej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu. Od soboty (5.05.) ratownicy próbują dotrzeć do trzech zaginionych górników.

Wczoraj (8.05.) zastępy penetrujące wschodnią część wyrobiska natrafiły na rozlewisko, dlatego o pomoc poproszono specjalistyczny zastęp z KGHM. Jednocześnie cały czas trwa instalowanie systemu pomp. Szacuje się, że wody jest około 300 metrów sześciennych i po instalacji pomp, która potrwa jeszcze kilka godzin, 8-10 kolejnych zajmie wypompowanie wody.

Zdecydowano się również na wykonanie odwiertu z wyższego poziomu. 100- metrowy odcinek powinno się udać wywiercić w ciągu doby. Otwór ma dotrzeć do najdalszej części zasypanego chodnika. Ratownicy spuszczą tamtędy kamery, by sprawdzić czy znajdują się tam górnicy. Przez otwór będzie również możliwość ewentualnego podania jedzenia czy picia.

W nocy nastąpił duży postęp prac na pierwszym zachodnim odcinku zasypanego chodnika, ratownikom zostało do spenetrowania już tylko 25 metrów. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie ma tam sygnałów z górniczych lamp. Sygnały z dwóch lamp odebrano w zachodniej części chodnika. Na razie nie wiadomo czy lampy znajdują się pod wodą czy w dalszej, niezalanej części chodnika.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj