Nutrie w Rybniku – 3 firmy zgłosiły się do RDOŚ w przetargu na odłów tych zwierząt
Kto zajmie się w naszym województwie odłowem i eliminacją ze środowiska nutrii? Wczoraj (26.08) zamknięto przetarg ogłoszony w tej sprawie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach.
Nutrie w Rybniku – 3 firmy chętne na odłów i uśmiercenie zwierząt
Jak dowidziało się Radio 90, wpłynęły 3 oferty od firm z Warszawy, Krakowa i Lwówka Śląskiego. Mówi rzecznik RDOŚ w Katowicach, Natalia Zapała.
Natalia Zapała: Przetarg dotyczy odłowienia nutrii i przekazania zwierząt do uśmiercenia. Wpłynęły trzy oferty. Teraz trwają prace komisji przetargowej, które polegają na ocenie merytorycznej ofert i ich badaniu. Szacujemy, że w terminie około dwóch tygodni zostanie upubliczniony wybór najkorzystniejszej oferty. Po tym okresie jest jeszcze czas na to, aby wykonawcy mogli zgłosić odwołanie i po tym czasie będzie można podpisać umowę z wykonawcą.
…czyli zwierzęta mogłyby być odławiane jeszcze w tym roku. Sprawa budzi sporo emocji wśród mieszkańców Rybnika, bo dla niektórych nutrie stały się symbolem miasta i nie chcą ich uśmiercenia. Pytają, czy nie można unieważnić przetargu i przekazać pieniędzy na budowę azylu dla nutrii?
Prawo na to nie zezwala
– dodaje Natalia Zapała.
Natalia Zapała: Na chwilę obecną nie ma podstaw prawnych, żeby unieważniać przetarg, ale też w działaniach doradczych nie przewidziano możliwości tworzenia azyli przez regionalną dyrekcję, więc nie ma możliwości, żeby te środki zostały przekazane na budowę azylu. Przy czym nie wykluczamy takiej możliwości, że jeśli powstałby podmiot, który posiada legalne pozwolenie na przetrzymywanie tych zwierząt w okresie, w którym jeszcze te zwierzęta nie zostały przekazane do uśmiercenia, że taką możliwość będziemy mogli zastosować.
Azylu nie może zbudować jednak samorząd, czyli w tym wypadku rybnicki magistrat. Mogą to zrobić na przykład różne organizacje czy fundacje zajmujące się pomocą dla zwierząt, ale nie jest to proste. Trzeba mieć pozwolenie wydane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i oczywiście środki finansowe. Sama budowa też zapewne zajęłaby trochę czasu. Nie ma też raczej szans, by wszystkie nutrie trafiły do takiego azylu.
Natalia Zapała: Analizujemy to pod kątem tego, że ta liczebność populacji, która obecnie jest na Śląsku i której większość tak naprawdę stanowi ta populacja Rybnika, nie będzie można ich wszystkich przekazać do takiego miejsca, ponieważ ta liczebność jest zbyt duża.
W Polsce jest tylko jedna Fundacja, która zajmuje się opieką nad nutriami, to „Szopowisko” w Kryształowicach na Dolnym Śląsku. Jednak miejsc dla nutrii obecnie tam brak. A potrzeba ich ogromną ilość, bo w województwie śląskim do odłowienia jest około 200 osobników, z czego szacuje się, że 150 w Rybniku. Po kilka osobników ma zostać odłowionych także ze stawu Rybaczówka w Wodzisławiu, ze zbiornika wodnego w Czyżowicach i z rowów melioracyjnych przy ulicy Zamkowej w Zebrzydowicach. Dodajmy, że na jutro (28.08) przeciwnicy likwidacji nutrii zapowiedzieli protest na rybnickim rynku. Zaplanowany jest na godzinę 18.00.
Czytaj także:
- Nutrie w Rybniku. Będzie dla nich litość? Władze miasta rozmawiają o ich przyszłości w RDOŚ
- Nutrie w Rybniku niemile widziane? RDOŚ chce odłowić i wyeliminować gryzonia