Nutrie w Rybniku: do końca roku wstrzymano odstrzał zwierząt [WYPOWIEDZI]
Do końca roku wstrzymany został odstrzał nutrii w Rybniku - ogłosił to nad rzeką Nacyną Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Nutrie w Rybniku na razie nie będą wybijane
Odstrzał nutrii wstrzymany do końca roku – taką decyzję ogłosił dziś (24.10.) nad rzeką Nacyną Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który przyjechał do Rybnika.
Eliminacja gryzoni powróci w przyszłym roku, ale w ogłoszonym przetargu znajdzie się również zapis o tym że jeżeli będzie miejsce będzie trzeba je odłowić i przekazać do azylu. Ostatecznie jednak gryzonie jako gatunek inwazyjny muszą zostać wyeliminowane ze środowiska. Mówi Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska:
Piotr Otawski: Nutria jest obcym gatunkiem inwazyjnym, którego istnieje obowiązek zwalczania. Powoduje on istotne szkody w środowisku, zarówno w środowisku przyrodniczym, jak i w infrastrukturze, zwłaszcza w zabudowach hydrotechnicznych. Działania dotyczące odłowu nutrii zostaną wstrzymane do końca tego roku, więc nie będzie dalszych odłowów w tym roku. Nie oznacza to, że dalsze działania w zakresie odłowu i eliminacji nie będą podejmowane od przyszłego roku. Te działania zostaną ponowione, tak, aby ten gatunek ostatecznie zniknął ze środowiska. Zachęcamy w związku z tym wszystkie podmioty, które mają lub będą się ubiegały o zezwolenie na założenie azylu lub działania zaradcze do podejmowania działań w tym zakresie.
Musimy wyeliminować nutrie teraz ze środowiska by nie doszło do takiej sytuacji jak we Francji gdzie rocznie odstrzeliwanych jest 400 tysięcy nutrii, a we Włoszech i w Wielkiej Brytanii po 60 tysięcy – mówił Piotr Otawski – podkreślając że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska apelowała do Miasta Rybnika i mieszkańców by nie traktować tych gryzoni jako maskotki:
Piotr Otawski: Były również apele o usunięcie informacji na temat dokarmiania nutrii i nie traktowania nutrii jako maskotki, bo cały scenariusz tego, co się stanie, jakie działania będzie musiała podjąć Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, były przekazywane władzom samorządowym. Szkody, które występowały w ostatnich latach, były zgłaszane przez wiele podmiotów. PGE Oddział Elektrownia w Rybniku zgłaszał od 2021 roku, że działalność nutrii powoduje szkody w zabudowie hydrotechniczne. Regionalny Zarząd Wód Polskich wydał ponad 340 tysięcy na odbudowę nadbrzeży i skarp po zniszczeniach spowodowanych przez nutrie w 2022 roku. Również samo miasto Rybnik pisało do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o podjęcie działań np. w związku z nutriami, które zasiliły piwnice jednego z gospodarstw na terenie Rybnika.
Aktualnie w Rybniku są dwa miejsca gdzie trafiają nutrie, trzy wnioski o stworzenie azylu są rozpatrywane przez GDOŚ. Informacje o wtrzymaniu odstrzału nutrii częściowo uspokoiło obrońców zwierząt:
Bardzo dobrze, że wstrzymał eksterminację do końca roku, czyli dał nam przestrzeń czasową, żeby utworzyło się więcej azylii, niż żeby zbudowały się te azyle, które już powstały. No jestem spokojniejsza, aczkolwiek cały czas mam wielką nadzieję, że wniosek o azyl, nie o działania zaradcze, tylko o azyl również zostanie zatwierdzony.
Radio 90: Ale generalnie dzisiaj to jest odsunięcie problemu, nie rozwiązanie.
Jest to przesunięcie w czasie. Niemniej miała miejsce taka sytuacja, że z jednej strony firma z Krakowa miała zgodę na legalne mordowanie nutrii, z drugiej strony dwa podmioty mają oficjalną zgodę na odłów w ramach działań zaradczych, więc niejako była rywalizacja, kto pierwszy, ten lepszy, kto pierwszy odstrzeli lub ratuje.
Mieszane uczucia po decyzji GDOŚ ma Pet patrol Rybnik. Mówi jej prezes Izabela Kozieł:
Izabela Kozieł: Kij ma dwa końce. Na pewno cieszymy się, bo zostało nam dane więcej czasu do stworzenia kolejnych ośrodków, gdzie można by było te zwierzęta odławiać, te, które zostały i umieszczać. Natomiast jeżeli nie znajdą się osoby chętne do tworzenia tych ośrodków, to do tego czasu zwierzęta ponownie się rozmnożą i znajdziemy się w tym samym miejscu, w którym jesteśmy teraz.
Temat nutrii powróci jutro w porannej rozmowie w Radio90, naszym gościem będzie dr Rafał Maciaszek z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zajmujący się od lat gatunkami obcymi w tym nutriami.
Czytaj także:
- „Morderstwo nad Nacyną”. Nutrie w Rybniku ciągle rozgrzewają emocje
- Nutrie w Rybniku: Firma od wczoraj odstrzeliła sześć osobników