Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„O brudzie i trudzie…”- historia prania w raciborskim muzeum [FOTO]

Facebook Twitter

Kiedyś pranie zajmowało co najmniej jeden dzień w tygodniu, a nawet i dłużej. Nie było automatów, proszków do prania, odplamiaczy. Prano w zasadzie bieliznę, obrusy i pościel. Odzież najczęściej wietrzono. O historii prania można wszystkiego dowiedzieć się od piątku (17.01.) w raciborskim muzeum.

Tego dnia otwarta zostanie wystawa „O brudzie i trudzie…”:

Tych eksponatów nam przybyło, więc chcemy się nimi pochwalić. Mamy franię, to taki najnowszy nabytek, ale też świetne remy do naciągania firan i firany niciane. Dzisiaj to już nowe pokolenie z pewnością nie będzie wiedziało, do czego to służyło, ale starsze panie pamiętają, że zanim się firany powiesiło w oknie, to trzeba było ją wyprać, nakrochmalić i naciągnąć na takie ramy. Przybyło nam też pralek różnego rodzaju. Najnowszy nabytek z zeszłego roku to taka fajna pralka, bardzo rzadka na naszych terenach- połyskowa. Do środka wkładało się pranie i za pomocą ruchu wahadłowego poruszało się pranie w środku i w ten sposób dokonywało się czyszczenie bielizny.

-zapowiada Julita Ćwikła z raciborskiego muzeum.

Na wystawie będzie można zobaczyć też drewniane kijanki- to najstarszy z prezentowanych zabytków:

Typu łopatkowego, którymi uderzało się pranie przy cieku wodnym np. przy źródle, przy rzece. W ten sposób wybijało się brud z bielizny.

Radio 90: Są zdjęcia, są plakaty, reklamy. Porządki wiosenne, był tydzień czystości w 1942 roku?

Tak jest reklamy proszku: persilu, radionu, mydła murzyńskiego, nowych wynalazków typu pralki ssąco-tłoczące, jak prezentujemy na wystawie, a pod koniec XIX wieku to był sensacyjny, najnowszy wynalazek. Cieszę się, że to się udało. Na poprzednich wystawach, takiej możliwości jeszcze nie było.

Drewniane kijanki typu łopatkowego

Otwarcie wystawy w piątek (17.01.) o godz. 17.00.

Zobaczcie zdjęcia z przygotowań do wystawy:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021