Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

O godności osób niepełnosprawnych przez cały tydzień mówiono w Czerwionce-Leszczynach

Facebook Twitter

Kończy się III Powiatowy Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych w powiecie rybnickim. W jego ramach zorganizowano między innymi przegląd teatralny i recytatorski dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, było wiele różnych zajęć i spotkań. W czwartek (10.05.) bawiono się podczas pikniku na terenie Hali Targowej w Czerwionce-Leszczynach, a na piątek (11.05.) zaplanowano Bieg Równości i Dzień Warsztatowicza.

O godność osób niepełnosprawnych cały czas trzeba walczyć – mówi dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach, Beata Zich:

Muszę z przykrością stwierdzić, że gdzieś społecznie w dalszym ciąg niepełnosprawność jest dla nas, Polaków, takim tematem tabu. My już jesteśmy w stanie akceptować niepełnosprawność, ale czym innym jest akceptacja, a czym innym uznanie osoby niepełnosprawnej za równorzędnego partnera taki sposób, żeby przyjąć ją do swojego grona, żeby traktować ją na równi w różnych wyzwaniach, żeby liczyć się ze zdaniem takiej osoby.

W wydarzeniach całego tygodnia uczestniczyli Agata, Ala, Paweł i Sebastian, których nasz reporter spotkał podczas pikniku. Brali udział między innymi w przeglądzie teatralnym:

Obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych nabierają szczególnego wymiaru. W Sejmie trwa protest. O lepsze jutro dla swoich dzieci walczą rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Popieramy tę walkę bo na co dzień widzimy jakie te osoby i ich rodziny, mają ogromne potrzeby – mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, Celina Cymorek:

My z tymi osobami jesteśmy, spotykamy się, ponieważ one u nas pobierają niektóre świadczenia. Znamy ich sytuację. Naprawdę pieniądze są im bardzo potrzebne. I nie chcielibyśmy, żeby te rodziny, w których są osoby niepełnosprawne, kierowały swoich bliskich do Domów Pomocy Społecznej. Gdyby oni otrzymali trochę więcej pieniędzy, poradziliby sobie sami.

Protest w sejmie popierają także matki osób niepełnosprawnych Ilona Gałas i Beata Berowska:

Na obchodach III Powiatowego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych w Czerwionce-Leszczynach był nasz reporter Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021