Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

O instagramowym ekshibicjonizmie i zagrożeniach płynących z mediów społecznościowych

Facebook Twitter

Konieczna jest edukacja medialna w szkołach, a nawet w przedszkolach. Dorośli także często nie wiedzą jak mądrze korzystać z mediów społecznościowych - mówili uczestnicy konferencji naukowo- szkoleniowej „Wyzwania współczesnego świata w perspektywie interdyscyplinarnej".

O instagramowym ekshibicjonizmie i zagrożeniach płynących z mediów społecznościowych

O instagramowym ekshibicjonizmie i zagrożeniach płynących z mediów społecznościowych

 Pokazanie swoich zdjęć nie zawsze jest złe

– usłyszał nasz reporter.

Dorota Gawlik: Poziom ekshibicjonizmu tak naprawdę jest różny. Ten różny poziom ekshibicjonizmu też wpływa na poziom zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać.

Radio 90: A jest jakiś taki poziom akceptowalny?

Dorota Gawlik: Oczywiście tak. Na jednym krańcu jest taki skrajny ekshibicjonizm, czyli już patologiczny, który wiąże się z różnymi zagrożeniami. Jest to np. prezentowanie wizerunków o charakterze seksualnym czy o charakterze napastliwym. Na drugim krańcu mamy taki delikatny ekshibicjonizm, który myślę, że dotyczy każdego z nas, bo każdy praktycznie gdzieś tam z tych mediów społecznościowych czy różnych aplikacji do komunikacji korzysta.

Dr Dorota Gawlik

Dr Dorota Gawlik dyrektor rybnickiej filii Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, najważniejsza jest świadomość czy wiemy z jakimi zagrożeniami może wiązać się dany post. Niestety cały czas jesteśmy podatni na modę w mediach społecznościowych:

Dorota Gawlik: Mamy do czynienia z takim jednym typem wizerunku. Jest to wizerunek powielania trendów. Charakteryzuje się tym, że jesteśmy bardzo podatni na modę, która panuje np. w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie i gdzieś tam u siebie to kopiujemy i teraz mogą to być trendy pozytywne, ale problem zaczyna się wtedy, kiedy mamy do czynienia z trendami negatywnymi, więc tutaj jest pole do popisu myślę, że dla pedagogów. To, co pokazujemy w mediach społecznościowych nietrudno jest określić np. gdzie się znajdujemy tak po jakiś postach czy zdjęciach, które dodajemy, więc np. ktoś o skłonnościach pedofilskich może w łatwy sposób dotrzeć do jakichś np. nastolatek, które prezentują właśnie taki wizerunek o charakterze seksualnym.

dr Alina Stosor

Wirtualny świat niesie ogromne zagrożenia – dr Alina Stosor wykładowca w rybnickiej uczelni:

Alina Stosor: My, dorośli, mamy z tym trudności dlatego, że te zagrożenia czyhają zewsząd. Tak naprawdę nasi uczniowie nie są do końca chyba przygotowani na współczesny świat. Owszem, mamy w szkole informatykę. Mam wrażenie, że tych zajęć dla dzieci dotyczących tego, jak się w tym świecie poruszać, jest zbyt mało. W związku z tym takim lekiem chyba na to dostosowanie się do realiów świata wirtualnego jest właśnie edukacja. Jak to robić? Czego unikać?

Radio 90: Czego nie dotykać?

Alina Stosor: Nie dotykać nieznanego. Jeżeli kogoś nie znamy, nie wchodzimy w rozmowę, nie wchodzimy w relacje. Szczególnie jeżeli chodzi o dzieci, ale również dorośli. Uważać na wszelkie widomości, takie, które które gdzieś tam nie do końca są sprawdzone.

Radio 90: Tego świata nie zatrzymamy.

Alina Stosor: To prawda, dlatego prowadzimy edukację. Jeżeli my nie będziemy przygotowywać młodych ludzi na ten świat wirtualny, to myślę, że będzie coraz gorzej.

Radio 90: Przygotowywać już od przedszkola?

Alina Stosor: Dokładnie tak. Myślę, że nigdy za wcześnie, a wręcz małe dzieci. W tej chwili mówi się o tym, że 60% małych dzieci w przedszkolach ma swój telefon i z tego urządzenia korzysta. W związku z tym jest narażone już takie małe dziecko  5-,6-letnie na niebezpieczeństwa różnego rodzaju.

W konferencji uczestniczyli pedagodzy, a odwiedził ją z mikrofonem Arkadiusz Żabka.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj