Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

O książkach przez więzienny radiowęzeł. Tydzień bibliotek za kratami

Facebook Twitter

W zeszłym roku więźniowie na Śląsku przeczytali ponad 90 tys. książek, o 10 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Takie dane podaje Służba Więzienna na Śląsku podsumowując "Tydzień bibliotek". Za kratami też ma swoją tradycję.

fot.R.Malchrzyk/ mat.prasowe Służba Więzienna

Więzienna biblioteka to jedno z takich miejsc w więzieniu, wokół którego skupia się spora część wydarzeń kulturalno– oświatowych.

Biblioteka funkcjonuje w każdym zakładzie karnym i areszcie, w niektórych są również dodatkowe oddziały biblioteczne. Bogaty księgozbiór dostępny dla skazanych na Śląsku liczy w sumie prawie 160 tysięcy woluminów. Więc skazani naprawdę mają z czego wybierać.

– mówi Justyna Siedlecka rzeczniczka Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

Zawartość półek nie różni się od tych w miejskich bibliotekach. Są książki dla miłośników historii, kultury, powieści, które można już zaliczyć do klasyki literatury polskiej i światowej oraz poezja, po którą również– wcale nie tak rzadko- sięgają skazani.

W więzieniu skazani książki wypożyczają na dwa sposoby. Mogą to robić w sposób tradycyjny, czyli wypożyczając książki, które wybierają bezpośrednio z bibliotecznej półki.Jest również sposób pośredni, kiedy składają zamówienie korzystając z katalogu bibliotecznego, a książki są im zgodnie z wyborem dostarczane do celi – tak się dzieje głównie w aresztach śledczych. Wówczas również odbywa się tzw. wymiana książek – jedne są zwracane, drugie wypożyczane.

Biblioteka to również miejsce pracy osadzonych, bowiem to właśnie oni obsługują czytelników, jak również dokonują drobnych napraw księgozbioru.

Pamiętając o pozytywnym wpływie czytania na procesy poznawcze, takie jak pamięć i uwaga, osadzonym udostępniane są książki z wielu gatunków literatury, także te w językach obcych

– mówi por. Ewa Pysz, psycholog z bielskiego Oddziału Zewnętrznego ZK Cieszyn.

fot.G.Kantor/ mat.prasowe Służba Więzienna

Znaczna część osób pozbawionych wolności dopiero za więziennymi murami ma okazję zetknąć się z dziełami literackimi. To właśnie wychowawcy jednostek penitencjarnych zachęcają i podpowiadają, jakie pozycje książkowe warto przeczytać, uwzględniając indywidualne cechy i potrzeby każdego z osadzonych

– podkreśla z kolei kpt. Izabela Kapkowska z Zakładu Karnego w Herbach.

fot.R.Malchrzyk/ mat.prasowe Służba Więzienna

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem „Zasmakuj w Bibliotece”. Jest to edycja wyjątkowa, ponieważ ze względu na ograniczenia związane z epidemię koronawirusa nie jest możliwe prowadzenie działań, jakie często w tym czasie się odbywały za więziennym murem, choćby zajęć z pracownikami Biblioteki Śląskiej, spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki czy ciekawych wykładów.

W tym roku część inicjatyw odbywała się w świecie wirtualnym, jak np. w zakładach karnych w Herbach i Zabrzu, gdzie skazani poszli na wirtualny spacer po muzeach. W Jastrzębiu- Zdroju skazani rozważania na temat prezentowanej przez pracowników biblioteki miejskiej literatury, wysłuchali w postaci audycji przez więzienny radiowęzeł.

Jak mówi wychowawczyni kpt. Agnieszka Wazowska:

Obecnie właśnie radiowęzeł jest tym środkiem przez który emitowane są w jednostce audycje o różnorodnych zagadnieniach, promujących kulturę słowa jak również wartościową literaturę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024