Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

O mediacjach przypomina też policja

Facebook Twitter

Tydzień Mediacji (12-16.10.) oraz Międzynarodowy Dzień Mediacji, który przypada 15 października, ma uświadomić mieszkańcom regionu, że wiele spraw można rozwiązać bez konieczności sprawy sądowej.

W działania włączyli się również śląscy policjanci.

Podobnie jak w latach poprzednich, policjanci włączyli się do działań propagujących ideę pozasądowego rozwiązywania sporów i mediacji, starając się dotrzeć do jak najszerszego grona osób. Mundurowi uczestniczą w spotkaniach, konferencjach, prelekcjach i warsztatach o tematyce mediacyjnej. Ich celem jest dotarcie z ideą pozasądowego rozwiązywania sporów do jak najszerszego grona osób.

-czytamy na stronie śląskiej policji. Przez cały tydzień w sądach, jednostkach policji i w organizacjach pozarządowych są udzielane bezpłatne porady mediatorów.

Czym są mediacje tłumaczyła w Radiu 90 mecenas Martyna Dudzik-Respondek, mediatorka w Sądzie Okręgowym w Rybniku:

Mediacja jest jedną z alternatywnych form rozwiązywania konfliktów. Niemniej jednak to, że ona jest alternatywną formą, nie znaczy, że ona jest gorszą formą. Ona jest wręcz jedną z lepszych form rozwiązania konfliktu, a przede wszystkim jest formą dobrą stron. Ponieważ w mediacji dbamy o interesy każdej ze stron. Nie ma wygranego i przegranego, każda strona jest stroną wygraną, jeżeli razem tworzą idealną ugodę. Mediatorzy są to osoby, które posiadają odpowiednie doświadczenie i wykształcenie, by móc przeprowadzać mediacje. Przede wszystkim są to ludzie, którzy poprzez swoje doświadczenia i ilość przeprowadzonych mediacji wiedzą, jak w takich sprawach postępować.

W mediacji mogą brać udział również pełnomocnicy stron, którzy też dbają o interesy swoich klientów. Coraz więcej osób przekonuje się do mediacji, nakłaniają do niej sędziowie.

Oszczędza się czas i pieniądze, które pochłonęłaby sądowa rozprawa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022