Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

O odmrożenie nietrudno. Co robić, by do niego nie doszło? Jak pomóc osobie z wychłodzeniem ciała?

Facebook Twitter

Od kilku dni temperatury na zewnątrz utrzymują się na minusie. Dodatkowo silne podmuchy wiatru potęgują uczucie chłodu. Nietrudno więc o powstanie odmrożeń, najbardziej narażone są na nie uczy, nos, ręce i stopy.

Jak się rozgrzewać, kiedy przebywamy na chłodzie?

– radzi Mateusz Kaczmarek, ratownik medyczny. Jeżeli dojdzie do odmrożenia rąk czy stóp, pamiętajmy, by nie fundować sobie gwałtownych zmian temperatury. Trzeba rozgrzewać się stopniowo:

Może się również zdarzyć, że znajdziemy człowieka, którego organizm uległ wychłodzeniu. Mateusz Kaczmarek przestrzega, by nie przechodzić wtedy obojętnie. Nasza bezczynność może skazać takiego człowieka na śmierć – dodaje ratownik. Jeżeli boimy się podejść, najprostszą formą pomocy jest zadzwonić po odpowiednie służby – to może być pogotowie, policja czy straż miejska. Jeżeli jednak chcemy pomóc już w czasie kiedy czekamy na przybycie odpowiednich służb, warto wiedzieć jak to zrobić tak, by nie zaszkodzić:

Takiej osobie możemy podać również coś do picia, ale napoje również nie mogą być gorące – najlepsza będzie chłodna, letnia woda lub herbata. Przestrzegamy przed podawaniem alkoholu, który przyspiesza działanie zimna na organizm człowieka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj