Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oaza Aktywności propozycją na czas pandemii dla mieszkańców Starego Miasta w Wodzisławiu [FOTO]

Facebook Twitter

To było kiedyś prosektorium szpitala miejskiego w Wodzisławiu. Teraz swoją działalność prowadzi tam Oaza Aktywności. Miejsce przy ulicy Wałowej, w sąsiedztwie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Zakładu Aktywności Zawodowej, zmieniło się nie do poznania.

Dawniej zaniedbany budynek zyskał nie tylko nowe przeznaczenie, ale i nowy blask.

Marlena Gazda: Znajdujemy się akurat w sali szkoleniowej, to jest największe pomieszczenie w naszym budynku, obok za ścianą znajduje się przepiękny ogród zimowy, tzw. oranżeria, która jest przeszklona z dwóch stron, znajduje się tam mnóstwo zielonych kwiatów, więc jest to takie pomieszczenie bardzo przyjazne dla ludzi, tam też odbywają się porady psychologiczne i prawne. Wszystko w takim miłym otoczeniu. Na dole na parterze budynku znajduje się sala rehabilitacyjna, o ile obostrzenia nam pozwolą, tam będziemy mogli przeprowadzać zajęcia ruchowo- rehabilitacyjne również z naszego projektu, ale nie tylko, bo inni mieszkańcy Starego Miasta również będą mogli z niej korzystać.

Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: jest winda, szerokie drzwi, udogodnienia są w toaletach

– dodaje Marlena Gazda, animatorka projektu. Z przestrzeni Oazy Aktywności korzystają np. podopieczni Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Joanna Pawełek: To są 22 osoby, różne osoby- niepełnosprawne, kobiety nieaktywne zawodowo, wychowankowie naszej pieczy. W marcu zakończył się trening umiejętności społecznych, uczestnicy też są po kursach zawodowych, więc to jest też świetny dla nas argument, że ten projekt jest istotny, jest ważny, pozwala im wchodzić na ścieżkę zawodową, mimo wszystkich obostrzeń, mimo tego, że nie dzieje się dobrze, my cel realizujemy (…).

-dodaje Joanna Pawełek, koordynatorka projektu. W Oazie Aktywności spotykają się też seniorzy ze Starego Miasta, posłuchaj co mówią o nowym miejscu:

Wszystkie spotkania odbywają się w reżimie sanitarnym:

Joanna Pawełek: Musimy trzymać się reżimu, obostrzeń, mamy świetne pomieszczenia duża, więc możemy ten dystans zachować, spotykamy się do 5 osób, więc tych spotkań się więcej niż projekt przewidywał. Projekt przewidywał 20 godzin spotkań z seniorami, nam się to troszeczkę rozciągnie… Seniorzy tutaj pracują manualnie, rozmawiają, ostatnio też śpiewają. Zachowujemy obostrzenia, muszę to podkreślić, bo pracujemy z seniorami.

W Oazie Aktywności odbył się też cykl spotkań kreatywnych dla dzieci, niewykluczone, że takie zajęcia jeszcze zostaną zorganizowane, bo jest zainteresowanie mieszkańców taką formą spędzania wolnego czasu z dziećmi.

Dodajmy, że przy Oazie Aktywności powstał ogród sensoryczny. Całość kosztowała ponad 4 miliony złotych. Powiat wodzisławski otrzymał dofinansowanie na tę inwestycję w wysokości 3 milionów 700 tysięcy złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022