Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obostrzenia na granicach przedłużone, ale ozdrowieńcy mogą ją przekraczać

Facebook Twitter

Końcem lutego wprowadzono je na dwa tygodnie, ale już wiadomo, że obowiązywać będą kolejne dni. Podtrzymano obostrzenia na granicy z Czechami i Słowacją.

Wstępnie do 28 marca ci, którzy przekroczą granicę z naszymi południowymi sąsiadami, muszą liczyć się ze skierowaniem na kwarantannę. Ale są wykluczenia i zmiany w zapisach. Dotyczą tych, którzy przeszli już koronawirusa.

27 lutego weszło w życie rozporządzenie mówiące o tym, że ci, którzy przekraczają naszą południową granicę, kierowani są na kwarantannę. Bez przeszkód mogą ją przekroczyć m.in. uczniowie czy pracownicy transgraniczni. Także ci, którzy legitymują się otrzymaniem podwójnej dawki szczepionki, bądź testem na obecność covid, nie starszym niż 48 godzin.

Po zmianach w rozporządzeniu doszła nowa kategoria. To osoby, które przeszły izolację w warunkach domowych, albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż sześć miesięcy przed dniem przekroczenia granicy. Jednym słowem także ozdrowieńcy nie podlegają kwarantannie po przyjeździe do Polski. Dopisani oni zostali do listy zwolnionych z tego obowiązku. Jak zaznaczono w rozporządzeniu, muszą oni udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej „objęcie izolacją, izolacją warunkach domowych albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2”. W rozporządzeniu nie sprecyzowano jednak, jaki dokument będzie honorować Straż Graniczna.

Od 27 lutego przy granicy z Czechami i Słowacją ciągle prowadzone są wyrywkowe kontrole.

W ciągu dwóch tygodni kontroli sanitarnych prowadzonych na granicy ze Słowacją i Czechami funkcjonariusze skontrolowali blisko 44 tysiące osób. Ponad 14,5 tysiąca podróżnych nie miało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-CoV-2.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj