Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obostrzenia w Czechach zostaną przedłużone?

Facebook Twitter

Czy obostrzenia związane z pandemią u naszych południowych sąsiadów zostaną przedłużone? Zastanawia się nad tym czeski rząd. Przypomnijmy, że u naszych południowych sąsiadów obowiązuje do 14 lutego stan wyjątkowy.

Tylko jego utrzymanie pozwoli na przedłużenie restrykcji, co może być potrzebne, bo jak stwierdził wicepremier czeskiego rządu Jan Hamaczek „Sytuacja nadal nie jest dobra”. Opozycja mówi jednak głosem obywateli: „Mamy tego dość”.

Czy zatem obostrzenia zostaną przedłużone?

Czeski rząd chciałby, aby obowiązywały do 16 marca. Pozytywne jest, że w graniczącym z naszym województwem, czeskim województwie morawsko-śląskim pandemia COVID-19 słabnie. Odnotowano tam najmniejszą liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w porównaniu z pozostałymi regionami w Czechach. Trwają także szczepienia pracowników służby zdrowia, które zdaniem władz przynoszą już efekty.

Co ciekawe czeski rząd rozszerzył program wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii. Teraz o pomoc będą mogły się starać firmy odnotowujące co najmniej 50% straty. Wprowadzono także dodatek finansowy dla osób skierowanych na kwarantannę. Za każdy dzień izolacji otrzymają one 370 koron, czyli równowartość około 65 złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj