Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obrączki znane są od starożytności

Facebook Twitter

Obrączki jako symbol miłości mają tradycję sięgającą starożytnego Egiptu. 6 tysięcy lat temu pary wymieniały się nimi na znak wzajemnego oddania. Wykonane były z różnych materiałów, w zależności od statusu społecznego.

Archeologowie wyjątkową obrączkę znaleźli niedaleko naszego regionu, bo w Pszczynie. Pochodzi z ok. 1550 roku:

Została znaleziona w sarkofagu rodu Prominic, Johanny Promnic, która miała ślub z Aleksandrem Kietlicem, to był polski szlachcic, który piękną dedykację z taką piękną sentencją napisał. „Noś na palcu, a mnie w sercu”. Jest to coś, co wszystkich nas uderzyło, do dzisiaj to znalezisko pamiętamy. Jest to grawer i grawer polski. To pięknie napisane jest to wygrawerowane piękną czcionką. Jest to na pewno obrączka, którą nosiła kobieta, bo jest bardzo malutka.

opowiada Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum, który brał udział w badaniach w Pszczynie. Ale na terenie Wodzisławia też odnajdywano obrączki „z historią”:

Tutaj jest obrączka z 1938 roku znaleziona na palcu jednego z  żołnierzy Wehrmachtu. Znaleziona została  przy nim w parku, wówczas zostały znalezione cztery szkielety, których część była owinięta w drut kolczasty. Był luty 1945 roku. Były pierwsze bombardowania miasta i wówczas żołnierze Wermachtu siedzieli w hotelu „Germania”.  Był na skrzyżowaniu ulicy Kupsza z Gladbekiem. Ta obrączka należała do młodej osoby. Też człowiek nie wrócił z wojny. Ona do dzisiaj jest przechowywana.

 

W dawnych czasach były również obrączki zaręczynowe:

To były raczej w ramach pierścienia w okresie baroku pojawiły się obrączki, które też by mogły być dzisiaj produkowane, które przedstawiają dwie splecione ręce. Piękna rzecz to jest obrączka, która została wydana w 1604 roku, bo data jest na niej i jest imię, i nazwisko osoby, która ją dostała. W Pszczynie znaleźliśmy złotą bransoletę ze splecionymi rękoma, ona stanowiła jakby komplet obrączko-pierścienia zaręczynowego. Dwie splecione ręce, które symbolizują połączenie, ale zaufanie jednej i drugiej osoby.

Obrączka znaleziona niedaleko szpitala w Wodzisławiu, której właściciela szukamy, też z pewnością ma swoją historię.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 maja 2021