Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe

Facebook Twitter

Obywatele Ukrainy wracają do swoich domów. Jak informuje nasz słuchacz, Rafał, znów są ogromne kolejki na granicach. To Zosin w województwie lubelskim.

Jest straszna kolejka, ludzie stoją samochodami na poboczach w nocy. Na „zjazdowych” tablicach, na niemieckich tablicach, na polskich. Nie ma żadnych mediów, nikt o tym w telewizji nie mówi. Jeszcze 2 miesiące temu uciekali do Polski, prosili o wszystko. A teraz jest kolejka straszna. Są kobiety z dziećmi. Są takie korki, że się w głowie nie mieści. Na 15 kilometrów jest korek a dalej do samego Hrubieszowa. Nie wiem, czy nie ma wojny. Czy się ci ludzie teraz nie boją. Dramat. I wszystko na czerwonych tablicach „zjazdowych” z Polski, Litwy, z Niemiec, Holandii. Obłęd.

A Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe. Chodzi o te osoby, które złożyły wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski. Zgodnie z przepisami wyjazd powyżej 1 miesiąca pozbawia obywatela innego kraju prawa do legalnego pobytu. Konsekwencją jest utrata prawa świadczeń dla rodzin. Szczegółowa instrukcja jak zawiadomić ZUS jest na stronie internetowej zakładu, w tym także w języku ukraińskim.

czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022