StartKultura Wiadomości Wiadomości dnia

Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego. Ostatni moment żeby zobaczyć wystawę

Kim były?

To dwie kobiety, które weszły też do składu Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, to był pierwszy rząd lokalny w odrodzonej Polsce, a fenomenem było to, że w jego składzie znalazły się 3 kobiety, jedna z nich Zofia Kirkor-Kiedroniowa ma już swoją lampę, teraz pora – z okazji 100-lecia niepodległości – aby odsłonić dwie kolejne lampy poświęcone dwóm członkiniom rady na Uliczce Cieszyńskich Kobiet. To taka bardzo malownicza uliczka, którą już w 2010 roku utworzyliśmy na Wzgórzu Zamkowym, powstała właśnie żeby przypomnieć kobiety, o których nie zawsze się pamięta. Bywa, że nie mają nawet miejsca pochówku, bo zginęły gdzieś w czasie wojny i to jest właściwie jedyne takie miejsce przypominające je- mówi Radiu 90 Beata Mońka z Zamku Cieszyn.

Maria Sojkowa 1875-1944

Całe życie mieszkała w Trzyńcu – Oldrzychowicach, a do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła jako członkini zarządu Związku Śląskich Katolików. Należała do założycielek i aktywnie działała w Polskim Związku Niewiast Katolickich. Na spotkaniach oraz wiecach, zawsze ubrana w strój cieszyński, agitowała za przyłączeniem Śląska Cieszyńskiego do Polski.

Dorota Kłuszyńska 1874 -1952

Do Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego weszła jako aktywna działaczka Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Walczyła o przyłączenie Śląska do Macierzy. Od 1911 organizowała na Śląsku Cieszyńskim obchody dnia kobiet, gdzie walczono o ich prawa wyborcze, redagowała też „Głos kobiet”.  W okresie międzywojennym zasiadała przez ponad 10 lat w senacie, gdzie z ramienia PPS zabiegała o ustawowe gwarancje praw socjalnych kobiet i ochronę macierzyństwa. Działała w społecznym ruchu walki z alkoholizmem, Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i wielu innych organizacjach.

Odsłonięciu nowych lamp towarzyszyć będzie finisaż wystawy „Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego”:

Wystawa, która przypomina niezwykłe kobiety, które z jednej strony angażowały się w walkę o niepodległość, ale z drugiej strony też wkładały dużo serca i pracy w to, żeby codzienność w Niepodległej wyglądała trochę lepiej (…). Historia często bywa okrutna i zapomina się o postaciach z drugiego planu, jakimi często były kobiety. Nasza wystawa stara się je przypomnieć. 

W ostatnim dniu wystawy będzie można ją zwiedzić razem z pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia, Władysławą Magierą:

Odsłonięcie nowych lamp na uliczce cieszyńskich kobiet zaplanowano na niedzielę (22.04.) na 15.00. Więcej o Uliczce Cieszyńskich Kobiet TUTAJ!

Zostaw komentarz