Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ocieplenie i fotowoltaika w żorskich szkołach. Ma być ekologicznie i oszczędnie

Facebook Twitter

Dwie żorskie szkoły biorą udział w projekcie mającym na celu poprawę tak zwanej efektywności energetycznej budynków, w których funkcjonują. Ocieplenie i nowa elewacja spowoduje, że będzie taniej i będzie piękniej.

Ocieplenie szkół przyniesie sporo korzyści

To Technikum numer 1 przy ulicy Rybnickiej i Szkoła Podstawowa numer 4 przy ulicy Boryńskiej. Obie placówki zostaną poddane termomodernizacji, obie będą miały nowe ekologiczne źródła energii, obie zyskają też nowy wygląd.

To szeroki projekt, w technikum część prac już za nami

– mówi naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory, Adrian Lubszczyk.

Adrian Lubszczyk: Zrealizowana, piękna nowa elewacja, a pod nią ocieplenie ze styropianu. Oprócz tego ocieplenie dachu całego budynku. Szkoła stała się energooszczędna. Nie mamy tych wszystkich ubytków ciepła, które wcześniej się tutaj zdarzały. A było ich dużo, bo to jest stare budownictwo, więc te prace były szczególnie ważne. Druga część prac to montaż instalacji fotowoltaicznej. Już niedługo się to wydarzy. Teraz trwają postępowania przetargowe. Dzięki temu montażowi szkoła będzie miała własny prąd na swoje potrzeby. To oczywiście wiąże się w długiej perspektywie z oszczędnościami, a te oszczędności przekładają się na większe możliwości inwestowania w inne prace, w remonty, które gdzieś tam wewnątrz szkoły już będą prowadzone.

Adrian Lubszczyk naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory

Z udziału w programie zadowolona jest dyrektor Technikum numer 1, Aneta Polok.

Remont budynku naszej szkoły był bardzo potrzebny a widoczne już efekty, są wspaniałe

– mówi.

Aneta Polok: To było stare budownictwo, więc i tak straty ciepła i sam wygląd. No i oczywiście to jak wygląda elewacja, jest to pierwszą rzeczą, która się rzuca w oczy. Przy okazji jesteśmy też przy drodze przelotowej, więc na pewno jest to coś co zachęca. Oprócz tego bardzo dużo też nam daje ocieplenie zewnętrzne. Wymiana całej instalacji grzewczej w środku to oszczędności dla szkoły. Przy okazji udało nam się też tak podziałać tutaj dzięki projektowi, że nie będzie nam zalewało piwnic, więc to jest dużo i kolejne pomieszczenia, które możemy wykorzystać.

Aneta Polok dyrektor Technikum numer 1

Remont drugiej ze szkół, SP 1 dopiero się rozpocznie, tam też zakres prac jest ogromny, podobny do tego w Technikum – dodaje Adrian Lubszczyk.

Adrian Lubszczyk: Tam także cała szkoła zostanie odremontowana, zostanie ocieplona, będziemy mieli ocieplenie plus nową elewację. Szkoła będzie się pięknie prezentowała. Także dach zostanie ocieplony, unowocześniony, więc znikną wszystkie problemy, które były związane z tym, że to są już stare budynki, a teraz staną się energooszczędne, efektywne energetycznie i tam także pojawi się instalacja fotowoltaiczna. Mniejsza, bo tam aż takiego dużego zapotrzebowania na prąd nie ma.

dyrektor SP1, Anna Gawełczyk-Kretek

Na zapowiadany remont czekamy z niecierpliwością

– potwierdza dyrektor SP1, Anna Gawełczyk-Kretek.

Anna Gawełczyk-Kretek: Myślę, że zaczynając od tego dachu, w końcu nie będzie nam przeciekać nigdzie. Postaramy się zmodernizować szkołę od zewnątrz i udało nam się wiele już sal pięknych stworzyć dla naszych uczniów. A jednak okazało się, że później były jakieś zalania i teraz bardzo się cieszymy, że zaczniemy od wymiany tego dachu. I przede wszystkim wygląd naszej szkoły. Wymiana okien jest niezbędna, no i przede wszystkim wymiana całej instalacji elektrycznej.

Co ciekawe na budynku szkoły przy ulicy Boryńskiej powstanie też wyjątkowy mural.

Anna Gawełczyk-Kretek:Mamy szkołę z oddziałami mistrzostwa sportowego. Generalnie specjalizujemy się w pływaniu. Natomiast na terenie naszej placówki działają dwa kluby sportowe UKS Czwórka i UKS Salmo Żory i mamy wielu wybitnych sportowców. Na tym muralu właśnie będzie przedstawiony pływak w takiej kolorystyce jak cała elewacja i taki biegacz, który jest przygotowany do startu do biegu. Także wydaje mi się, że to będzie takim miłym akcentem, żeby zaakcentować to, że mamy taki sportowy charakter szkoły.

Dodajmy, że całkowity koszt prac w obu szkołach to ponad 4 i pół miliona złotych, z czego blisko 3 miliony 200 tysięcy to pozyskane przez miasto dofinasowanie. Koniec robót zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. W ramach projektu przeprowadzone zostaną także zajęcia czy konkursy dla uczniów promujące ekologię. Finałem będzie planowany w Żorach „Dzień Energooszczędności”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj