Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Oczyszczacze powietrza trafią do wszystkich szkół w gminie Gaszowice [WIDEO]

Facebook Twitter

 Tamtejsze władze już półtora roku temu kupiły takie urządzenie do sal w przedszkolach, teraz zdecydowały, że podobne znajdą się w szkołach. Na ten cel z gminnego budżetu wydano ponad 50 tysięcy złotych.

Mówi wójt Gaszowic, Paweł Bugdol:

Postanowiliśmy wyasygnować pieniążki z budżetu gminy Gaszowice, właśnie na to, żeby iść dalej, przerzucić je na wszystkie sale w szkołach podstawowych. Zostało zakupionych 46 oczyszczaczy, do tego jest 20 rezerwowych filtrów za łączną kwotę około 50 tysięcy złotych. Ja sam jako rodzic, który ma dziecko w przedszkolu, mam tę świadomość- i mam nadzieję że inni rodzice też będą mieli świadomość- że nasze dzieci, mimo, że będzie przekroczony poziom smogu, są w salach, w których powietrze jest w miarę dobre.

Zakup oczyszczaczy do szkół to bardzo dobre posunięcie – mówi Radiu 90 dyrektor szkoły w Czernicy Iwona Witek:

Zawsze jeżeli pojawia się jakaś inicjatywa, która może nas wspomóc w jakiś sposób, to powoduje u mnie zadowolenie, bo sama bym takich oczyszczaczy z budżetu szkoły nie kupiła (…). Gmina nie może za dużo zrobić jeśli chodzi o ogólny stan powietrza w Polsce, ale może przeciwdziałać chorobom dróg oddechowych, w ten sposób, że te oczyszczacze zostaną w szkole zainstalowane. Mam 220 uczniów, 12 oddziałów, sal lekcyjnych i właśnie do każdej sali taki oczyszczacz zostanie wprowadzony.

Z tego, że będą oddychać oczyszczonym powietrzem cieszą się także uczniowie szkół gminy Gaszowice, posłuchajcie co mówili reporterom Radia 90:

Oczyszczacze już od półtora roku działają między innymi w przedszkolu w Szczerbicach. Efekty są wymierne – mówi dyrektor placówki Edyta Knapik:

Jest zauważalne, kiedy wejdzie się do pomieszczenia, w którym jest oczyszczacz, że powietrze jest przede wszystkim świeże. Dzieci na pewno odczuwają różnicę (…). 

Dodajmy, że gmina Gaszowice jako jedyna w Polsce wyposażyła wszystkie szkoły i przedszkola w oczyszczacze powietrza. Jednocześnie walczy też z niską emisją, w tym roku dofinansowano tam wymianę 120 pieców.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2020