Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od 1 lipca zmiany dla części podatników. Urząd Skarbowy w Rybniku tłumaczy

Facebook Twitter

Od dziś (1.07.) zmiany dla części podatników, jako korzystne zapowiadali je rządzący. W ten sposób nowelizują przepisy tzw. Polskiego Ładu. Czy będzie łatwiej? O najważniejsze zmiany pytaliśmy w skarbówce w Rybniku.

1,5% podatku dla OPP. Jak przekazać środki?
Urząd Skarbowy w Rybniku

O najważniejszych zmianach rozmawialiśmy z Katarzyną Kupczak, to kierownik działu obsługi bezpośredniej z Urzędu Skarbowego w Rybniku.

Katarzyna Kupczak: Z dniem 1 lipca wdrażamy zmiany w systemie podatkowym, wprowadzamy niskie podatki i zmiany polegają na zmianie stawki podatku z 17% na 12%, wprowadzamy likwidację ulgi dla klasy średniej, bez zmian pozostaje kwota wolna od podatku- 30 tysięcy i wyższy próg podatkowy 120 tysięcy. Wprowadzamy preferencyjne rozliczenie dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz ujednolicamy terminy do złożenia zeznania rocznego PIT 28, 37 i 36.

Urzędy Skarbowe proszą o kontakt telefoniczny lub osobisty. Najlepiej umawiać się, by zarezerwować sobie termin na wizytę.

W jaki sposób umówić wizytę

Wizytę najprościej umówić korzystając z elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl, wskazać urząd, w którym chcemy załatwić sprawę, a następnie wybrać dogodny dzień i godzinę oraz podać swoje dane. Potwierdzenie wizyty otrzymamy na podany adres mailowy. W 2022 r. z tej formy rezerwacji wizyty w śląskich urzędach skarbowych skorzystało ponad 31 tysięcy podatników, co daje 19 % wszystkich umówionych wizyt.

Wizytę można również umówić telefonicznie. Z tego rozwiązania skorzystało ponad 70 tysięcy (ponad 43%). Aktualne numery telefonów znajdziemy na stronie www.slaskie.kas.gov.pl w zakładkach poszczególnych urzędów skarbowych.

Od września 2021 r. wprowadziliśmy system powiadomień SMS, który przypomni nam o terminie wizyty w urzędzie. Jeśli umówiłeś się do urzędu skarbowego przez internet i podałeś numer telefonu komórkowego, otrzymasz potwierdzenie rezerwacji SMSem. Jeśli umawiasz wizytę co najmniej dwa dni wcześniej, dzień przed spotkaniem otrzymasz dodatkowe przypomnienie.

– informuje Krajowa Administracja Skarbowa na swoich stronach.

Na stronie umawiania wizyt znalazła się również wyszukiwarka, która w łatwy sposób pozwala znaleźć rodzaj sprawy, którą chcemy załatwić. System rezerwacji wizyt został również zintegrowany z ankietami badającymi poziom zadowolenia podatników z wizyty w urzędzie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024