Od 1 sierpnia zawieszona będzie chirurgia w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. Wraca za to oddział w Rybniku
Od 1 sierpnia na 3 miesiące ma zostać zawieszona praca oddziału chirurgii ogólnej w szpitalu w Wodzisławiu i Rydułtowach. O problemach z kadrą lekarską mówiliśmy już w Radiu 90. Nie udało się osiągnąć porozumienia z medykami i ci nie wycofali złożonych wypowiedzeń.
Z końcem lipca chirurdzy odchodzą z wodzisławskiej lecznicy. Mówi dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach:
Krzysztof Kowalik: Złożyłem wniosek do wojewody śląskiego o zaprzestanie działalności oddziału chirurgii ogólnej w szpitalu w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z uwagi na brak możliwości zabezpieczenia obsady lekarskiej. Lekarze, którzy do tej pory pracowali, jeszcze pracują w szpitalu w Wodzisławiu, złożyli wypowiedzenia i z dniem 1 sierpnia rozpoczynają pracę w szpitalu w Rybniku. Na razie to są 3 miesiące i mam nadzieję, że w tym czasie uda nam się pozyskać zespół lekarski, który będzie w stanie prowadzić ten oddział. (…) To jest minimum 6, 7 lekarzy, żeby móc udzielać świadczeń w pełnym zakresie.
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że do pracy przyjęci zostaną chirurdzy ze szpitala kolejowego w Katowicach, do tej pory nie podpisano z nimi umów:
Krzysztof Kowalik: Takie rozmowy się odbywały, w dalszym ciągu się odbywają, natomiast państwo w dalszym ciągu się nie zdecydowali. Prowadzimy w tej chwili rozmowy z lekarzami, którzy nie pracują jako zespół w żadnym ze szpitali natomiast są to osoby, które chcą zbudować ten zespół i chciałyby podjąć pracę w wodzisławskim szpitalu. Mam nadzieję, że to się uda i niebawem będziemy mogli taki zespół zatrudnić.
Co z zaplanowanymi zabiegami?
Krzysztof Kowalik: Przede wszystkim, osoby, które do nas trafią z drobnymi urazami będą zabezpieczane przez ortopedów oraz przez internistów. Natomiast w pozostałym zakresie mamy podpisane porozumienia, czy też zapewnienie szpitala w Żorach i w Raciborzu, że zabezpieczą naszych pacjentów. (…) Natomiast zabiegi planowe chirurgiczne będą musiały poczekać aż zespół będzie mógł pracować w pełnym wymiarze.
Czy zawieszenie pracy oddziału chirurgicznego wpłynie na wysokość kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia?
Krzysztof Kowalik: Tego nie jestem w stanie powiedzieć, dlatego, że w jakiejś części będziemy zabiegami endoskopowymi wykonywać ryczałt. Będzie na pewno zwiększona operatywa jeśli chodzi o ortopedię. Ryczałt będziemy starali się wyrobić w jak największym zakresie, jak będzie rozliczony to będzie wiadomo dopiero pod koniec roku lub na początku przyszłego. Jest to bardzo ważny oddział i nie wyobrażam sobie, żeby szpital bez tego oddziału w dłuższej perspektywie pracował. Powtarzam wielokrotnie, (…) że jesteśmy oddaleni od aglomeracji katowickiej, pozyskanie lekarzy z tamtych okolic wiąże się z tym, że muszą mieć wyższą stawkę. (…) Trzeba bazować na tej kadrze lekarskiej, która w tym regionie pracuje, mieszka, żyje i chce pracować w szpitalach. Pozbywanie się lekarzy, którzy tutaj pracują jest w tej chwili niedopuszczalne.
1 sierpnia chirurgia w Wodzisławiu zawiesza swoją działalność, natomiast do pracy wraca oddział chirurgii ogólnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Lecznica zatrudniła 13 medyków.
Czytaj także:
- „Podłożony jest ładunek o dużej mocy”. Kolejny alarm bombowy w szpitalu w Rybniku
- Czy będzie nowy dyrektor WSS nr 3 w Rybniku? Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na to stanowisko
- WSS nr 3 w Rybniku : Lekarze z SOR oraz oddziału chirurgii składają wypowiedzenia