Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kalendarz adwentowy Radia 90: Od biskupa po grubego brodacza z reklam. Poznajcie ciekawostki o Świętym Mikołaju [WIDEO]

Facebook Twitter

Mikołaj był znanym ze swojej skromności biskupem Miry. 1,5 tysiąca lat później kojarzy się on z uśmiechniętym, brodatym panem, który ubrany na czerwono szusuje saniami, ciągniętymi przez stado reniferów. Jak doszło do tego przeistoczenia? Skąd taki wizerunek? Oto parę ciekawostek specjalnie na Mikołajki!

Szczęśliwy staruszek z pokaźnym brzuchem stał się ulubieńcem wszystkich dzieci. Ubrany na czerwono rusza co roku na swoich saniach, by zdążyć podarować upominki wszystkim grzecznym na całym świecie. Jak daleko temu wyobrażeniu do pierwowzoru?

„Oryginałem’’ był biskup Mikołaj, który pochodził z Miry (ruiny miasta znajdują się na terenie obecnej Turcji). Biskup miał dokonywać cudów, był znany z dobroci serca i pomocy potrzebującym. 6 grudnia – dzień w którym na całym świecie obchodzimy Mikołajki, jest także dniem śmierci świętego, szacuje się, że zmarł on w połowie IV w. n.e. Aktualnie jest świętym katolickim oraz prawosławnym.

fot.LoggaWigglerpixabay

Legenda- 3 córki

Ze św. Mikołajem wiąże się znana legenda o 3 córkach: Sąsiad Mikołaja był majętnym i chciwym człowiekiem, odnosił się wzgardą do religijności. Został on za to ukarany przez Boga, stracił swoje bogactwa. Bez posagu nikt nie chciał ożenić się z jego córkami. Mężczyzna chciał sprzedać je do domu publicznego. Na pomoc przybył Mikołaj, który w nocy wrzucał do domu sąsiada sakwy z pieniędzmi, które miał oddać jako posag. Bogacz odkrył, kto stoi za tajemniczą pomocą, zawstydził się swoją postawą, nawrócił się i zaczął żyć pobożnie.

fot.dodo71/pixabay

Ocalenie żołnierzy

Inna legenda głosi, że Mikołaj ocalił trzech rzymskich żołnierzy, którzy zostali niesłusznie skazani na śmierć. To właśnie skromny mieszkaniec Miry powstrzymał miecz katowski i udowodnił niewinność wojskowych.

fot.OpenClipart-Vectors/pixabay

Zmiana wizerunku

Z biegiem czasu znany biskup Mikołaj tracił na znaczeniu. Został wyparty na rzecz popkulturowego wizerunku. Jego ‘’nowa wersja’’ zaczęła się pojawiać po 1905 roku na okładkach słynnych magazynów z USA m.in. „Puck’’ czy „Harper’s Weekly’’.

fot.StockSnap/pixabay

Czy Mikołaj mieszka w Laponii?

Gdzie mieszka Mikołaj? Część z nas odpowie, że na biegunie północnym, część postawi na Laponię. Za tę drugą odpowiedzialny jest Markus Rautio, fiński dziennikarz, który w 1927 roku w dziecięcym programie radiowym ogłosił, że kwatera Joulupukkiego (czyli fińskiego odpowiednika Mikołaja) znajduje się na górze Korvatunturi, która znajduje się oczywiście w Laponii. Informował on o tym, że dzięki temu, iż dom Mikołaja zlokalizowany jest na tak wysokim wzniesieniu, może on słyszeć o wszystkich dobrych uczynkach. Interesującym jest również to, że Joulupukki oznacza ‘’kozła bożonarodzeniowego’’, a Korvatunturi to punkt na granicy Finladii i Rosji. Po wojnie w 1940 roku granica uległa zmianie, więc Mikołaja „ewakuowano” do Rovaniemi – to właśnie tam obecnie znajduje się jego wioska, która cieszy się popularnością wśród turystów.

fot.RobinTheHooded/pixabay

Czarny Piotruś?

Postać Mikołaja wciąż ewoluowała i była przyswajana przez wiele kultur. Mikołajkowa tradycja dotarła również do Holandii. Tam przyjęło się, że Sinterklaas (Mikołaj) miał również swojego pomocnika – Zwarte Pieta, czyli Czarnego Piotrusia. Piotruś był odpowiedzialny za pilnowanie prezentów i sań, dodatkowo karał niegrzeczne dzieci. Przedstawiano go jako postać czarnoskórą. Obecnie postać ta budzi wiele kontrowersji, zarzuca się mu powielanie stereotypów rasistowskich.

fot.olliebrands0/pixabay

Krampus

Austria, Bawaria i część północnych Włoch – to właśnie w tych miejscach towarzyszem Mikołaja stał się Krampus, czyli pół kozioł, pół demon. Jego zadaniem było straszenie i karanie niegrzecznych dzieci.

fot.Donations_are_appreciated/pixabay

Coraz bliżej święta”…Mikołaj w reklamie Coli

Coca-Cola stała się symbolem kapitalzmu. Napój ten dotarł do każdego zakątka na świecie. To właśnie m.in. Coca-Cola Company rozpropagowała wizerunek św. Mikołaja w czerwonym kubraczku, wykorzystując go w swoich reklamach, które można było zobaczyć i usłyszeć w okresie świątecznym.

fot.LoboStudioHambur/pixabay

A wczoraj (5.12.) Hanysy FG Pszów odwiedzili dzieciaki, przejeżdżając na motorach przez całe miasto. Oczywiście dla najmłodszych nie zabrakło słodkości.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024