Od dziś (25.06.) znów zamknięty będzie wiadukt na ul. Chwałowickiej w Rybniku
Przed kierowcami kolejne utrudnienia. Przejazd zamknięty będzie na ponad dwa tygodnie (do 10.07.). Część autobusów komunikacji miejskiej ponownie kursować będzie zmienionymi trasami. Wpłynie to na godziny odjazdów z poszczególnych przystanków.
Dodatkowo na ulicy Parkowej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy z wjazdem od ulicy Chwałowickiej na wysokości Parku Kozie Góry.
Ruch pieszych będzie możliwy wyłącznie przejściem podziemnym pod dworcem PKP:
Objazdy:
Objazd Centrum:
rondo Kamyczek, ulica Chwałowicką (DW 929), ulicą Świerklańską (DW 929), ulicą Prostą (DW 929), do ulicy Żorskiej (DW 935),
Objazd Wodzisław Śląski, Racibórz:
rondo Kamyczek, ulicą Chwałowicką (DW 929), ulicą 1 Maja (DW 929), ulicą Śląską, do ulicy Wodzisławskiej (DK 78),
Objazd Świerklany, dz. Chwałowice:
rondo Chwałowickie, ul. Obwiednia Południowa, rondo Północno – Irlandzkie, ul. Wodzisławską (DK 78), ul. Śląską, do ul. 1 Maja (DW 929),
Objazd Żory, Katowice (dla poj. do 3,5t):
rondo Chwałowickie, ul. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, ul. Kościuszki, Powstańców Śl., rondo Powstańców Śląskich,
Objazd Żory, Katowice (dla poj. powyżej 3,5t):
rondo Chwałowickie, ul. Obwiednia Południowa przez rondo Północno–Irlandzkie, rondo Lievin, ul. Raciborską (DW 935), do ulicy Kotucza (DW 935, DK 78).
Zmiany w rozkładach jazdy autobusów:
Na czas zamknięcia wiaduktu zmienione zostaną trasy autobusów komunikacji miejskiej kursujących na liniach: 5, 13, 22, 23, 26, 27, 29, 30, 31, 32, 33, 49, 49A.
- Obecny przystanek Rybnik Meksyk Kamyczek w kierunku centrum będzie przystankiem obsługiwanym w kierunku Chwałowic.
- Dodatkowy przystanek zostanie usytuowany w obrębie Ronda Kamyczek dla autobusów jadących w kierunku centrum.
- Przystanek Rybnik Śródmieście Policja nie będzie obsługiwany przez linie 23, 26, 27, 29, 30, 31, 32, 33, 49.
- Zaś przystanek Rybnik Meksyk Budowlanka nie będzie obsługiwany przez linię 49. Z kolei linia 49A na czas zamknięcia ul. Chwałowickiej zostanie zawieszona.
Zmiany tras – w stronę Chwałowic:
Od przystanku Rybnik Śródmieście Sąd autobusy linii 26, 27, 29, 31, 33 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Śródmieście Dworzec Kolejowy
• Rybnik Śródmieście Kościuszki
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Meksyk Kamyczek
• Rybnik Meksyk Park
Od przystanku Rybnik Śródmieście Sąd autobusy linii 30 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Śródmieście Dworzec Kolejowy
• Rybnik Śródmieście Kościuszki
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Meksyk Budowlanka
Od przystanku Rybnik Śródmieście Sąd autobusy linii 49 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Śródmieście Dworzec Kolejowy
• Rybnik Śródmieście Kościuszki
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Meksyk Tkoczów
Od przystanku Rybnik Północ Rondo Gliwickie autobusy linii 23 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Śródmieście Plac Wolności
• Rybnik Śródmieście 3 Maja
• Rybnik Śródmieście Dworzec Kolejowy
• Rybnik Śródmieście Kościuszki
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Meksyk Kamyczek
• Rybnik Meksyk Park
Od przystanku Rybnik Śródmieście 3 Maja autobusy linii 22, 23, 32 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Śródmieście Dworzec Kolejowy
• Rybnik Śródmieście Kościuszki
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Meksyk Kamyczek
• Rybnik Meksyk Park
Zmiany tras – w stronę centrum Rybnika:
Od przystanku Rybnik Meksyk Park autobusy linii 26, 27, 29, 31, 33 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Meksyk Kamyczek (przystanek tymczasowy)
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Żorska
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Śródmieście Chrobrego
• Rybnik Śródmieście Sąd
Od przystanku Rybnik Meksyk Park autobusy linii 5, 13 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Meksyk Kamyczek (przystanek tymczasowy)
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Żorska
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Śródmieście Chrobrego
Od przystanku Rybnik Meksyk Budowlanka autobusy linii 30 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Żorska
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Śródmieście Chrobrego
• Rybnik Śródmieście Sąd
Od przystanku Rybnik Meksyk Tkoczów autobusy linii 49 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Żorska
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Śródmieście Bazylika
• Rybnik Śródmieście Chrobrego
• Rybnik Śródmieście Sąd
Od przystanku Rybnik Meksyk Park autobusy linii 23 będą obsługiwać następujące przystanki:
• Rybnik Meksyk Kamyczek (przystanek tymczasowy)
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Żorska
• Rybnik Ligota Ligocka Kuźnia Wiadukt
• Rybnik Śródmieście Piasta
Konieczność pokonania dodatkowej trasy wpłynie znacząco na zmianę godzin odjazdu poszczególnych linii. Dlatego też na każdym z planowanych etapów robót przewiduje się okres, w którym pod remontowanym wiaduktem będzie dopuszczony ruch tylko dla autobusów (z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej wahadłowej).