Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od środy rachmistrzowie rozpoczynają wywiady w terenie

Facebook Twitter

Powiat rybnicki i powiat raciborski z najniższymi wynikami w regionie, jeśli chodzi o Narodowy Spis Powszechny. Do tej pory z tego obowiązku wywiązało się tu kolejno 27 i 28% mieszkańców.

fot. niekverlaan/ pixabay.com

W pozostałych miastach to jest w Wodzisławiu, Rybniku, Żorach i Jastrzębiu, w spisie powszechnym wzięło udział około 33% mieszkańców. To średni wynik. Warto się zmotywować i spisać się przez internet, bo od dzisiaj (23.06.) w teren ruszają rachmistrzowie:

Grażyna Witkowska: Jeżeli zadzwoni do nas rachmistrz, bo oni od maja już do nas dzwonią, albo wychodzą już w teren, to ja obowiązek spisowy mam w momencie, kiedy kontaktuje się ze mną rachmistrz. Już nie mogę rachmistrzowi odpowiedzieć, że mam czas do końca września. Nie, to będzie traktowane jako odmowa. Ja muszę temu obowiązkowi poprzez tego rachmistrza się poddać. Dlatego zachęcam wszystkich, by nim rachmistrzowie wyjdą w teren, aby ten obowiązek spisowy, samospisu wykonać.

przekonuje Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach. Samospis przez internet to najłatwiejsza forma spisu powszechnego:

Grażyna Witkowska: Najprościej, najwygodniej bo sami decydujemy o porze dnia, nie musimy się z nikim kontaktować, pesel swoje, najbliższych. (…)

Wypełnienie całej ankiety w spisie powszechnym nie powinno nam zająć więcej niż kwadrans:

Grażyna Witkowska: 10-15 minut to jest max. A jeżeli są osoby na emeryturze, to jeszcze krócej. Najczęściej problem mamy ze zdefiniowaniem rodzaju działalności naszego pracodawcy, czasami się dziwimy, dlaczego tak dokładnie podajemy, gdzie pracujemy, chcemy wiedzieć jak dojeżdżamy do tej pracy. (…)

Wywiady bezpośrednie prowadzone będą przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego i dystansu społecznego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj