Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od maja droższe bilety w autobusach MZK. O ile wzrosną ceny? Co jest tego powodem?

Facebook Twitter

Podwyżka cen biletów w autobusach Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Zaczyna obowiązywać od dziś (1.05.) a jej powodem są galopujące ceny paliw.

mat.prasowe MZK

Ceny paliw tylko w tym roku wzrosły o blisko 70%

– tłumaczył rzecznik MZK Rafał Jabłoński i daje przykład, że za litr oleju napędowego w ramach zamówienia hurtowego płacono 4 złote 13 groszy netto, natomiast obecnie cena waha się w okolicach 7 zł.

Do tego dochodzą pozostałe podwyżki, które widzimy wszyscy i wszędzie. Dlatego bilety idą w górę. Od maja zapłacimy za nie średnio 20% więcej. I tak: za bilet jednorazowy normalny, ten do trzech przystanków, teraz płacimy 1,60zł a będą to 2 zł, najdroższy bilet zdrożeje z 6  do 7 złotych. Cena biletu miesięcznego wzrośnie ze 120 do 140 zł (obszar jednej gminy) i ze 136 zł do 164 zł (na terenie wszystkich 10 gmin Związku). Wpływy ze sprzedaży biletów są jednym z elementów finansowania komunikacji autobusowej i w dużej mierze niewystarczającym.

Główny ciężar spoczywa na barkach gmin, które pokrywają chociażby koszty przejazdów ulgowych, czy bezpłatnych dostępnych dla określonej w regulaminie grupy pasażerów. Dlatego też kolejnym krokiem była decyzja Zgromadzenia MZK (wszystkich gmin członkowskich), które w piątek 8 kwietnia, przy jednym głosie wstrzymującym, zdecydowały o podniesieniu stawki dotacji wpłacanej do Związku przez Gminy. Wzrosła ona z 7,30 zł za zrealizowany kilometr do 7,50 zł.

– mówi Rafał Jabłoński, rzecznik MZK.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj