Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Od piątku (19.04.) mniej łóżek na pediatrii

Facebook Twitter

Jeden z największych oddziałów w naszym województwie, od piątku (19.04.) będzie miał mniejszą liczbę łóżek. Mowa o pediatrii w szpitalu w Rydułtowach.

fot. Facebook miasta Rydultowy

Ilość zmniejszy się z 58 do 49 miejsc dla małych pacjentów. Nie mieliśmy wyjścia – mówi rzecznik szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach, Sławomir Graboń:

W dniu 1 stycznia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dniem 11 października 2018 roku. To rozporządzenie wprowadziło nowy współczynnik zatrudnień o personelu pielęgniarskiego, określający ilu pacjentów ma przypadać na jedną pielęgniarkę i wskaźnik pielęgniarek dla oddziału pediatrycznego o profilu zachowawczym to 8/10 pielęgniarki. Na oddziale w związku z wprowadzeniem w życie tego rozporządzenia wystąpił deficyt sześciu etatów pielęgniarskich, dyrekcja szpitala nie ma innego wyjścia z uwagi na fakt, iż szpital musi spełniać normy rozporządzenia, a nie mając odpowiedniej liczby personelu pielęgniarskiego to musimy po prostu dokonać tych zmian.

Czy 49 łóżek wystarczy, by zapewnić opiekę małym pacjentom z powiatu wodzisławskiego i nie tylko, bo przypomnijmy, że do szpitala w Rydułtowach trafiają też dzieci z całej okolicy, ponieważ np. w Jastrzębiu oddziału pediatrycznego wciąż nie uruchomiono:

Pomoc będzie udzielana tak jak do tej pory, ale oczywiście na zmniejszonej liczbie łóżek. Interakcja szpitala od pewnego czasu prowadzi bardzo zintensyfikowane działania, które mają na celu pozyskanie personelu i lekarskiego i pielęgniarskiego i położnych, bo to jest jeden z największych oddziałów pediatrycznych w województwie śląskim i obłożenie tego oddziału jest duże, ale dyrekcja szpitala nie ma innego wyjścia, musiała dokonać tych zmian poprzez ograniczenie ilości łóżek z 58 do 49.

Brak pielęgniarek i lekarzy to nie tylko problem pediatrii, poszukiwani są specjaliści z wielu dziedzin, m.in. neurologii, chorób wewnętrznych, chirurgii, czy anestezjologii. Trudna sytuacja jest też na oddziale urazowo-ortopedycznym, gdzie lekarze złożyli wypowiedzenia:

W trakcie wypowiedzenia umów jest sześciu lekarzy oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz lekarz kierujący ten oddziałem i termin wypowiedzenia tych umów upływa z dniem 30 kwietnia, ale trwają cały czas rozmowy dyrekcji szpitala z lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenie, ale również innymi lekarzami celem pozyskania lekarzy z zakresu ortopedii i dermatologii w celu zabezpieczenia odpowiedniego funkcjonowania oddziału od dnia 1 maja br. To jest jeszcze perspektywa dwóch tygodni, oddział normalnie, tak jak do tej pory będzie funkcjonował.

Przypomnijmy, że od jutra (19.04.) na oddziale będzie 49 łóżek. Średnio wykorzystywanych w ciągu roku miejsc jest nieco ponad połowa (58,63%).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lutego 2020