Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od poniedziałku ruszyła sprzedaż węgla w KWK Budryk na dwie zmiany. Ma to zmniejszyć kolejki

Facebook Twitter

Już nie dwa miesiące, ale 30 dni roboczych. Tyle czasu mają czekać klienci po węgiel w KWK Budryk w Ornontowicach. To jedyna kopalnia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, sprzedająca węgiel typu orzech. W ciągu doby produkuje ona około 180 ton węgla.

Tomasz Siemieniec rzecznik prasowy JSW

Wprowadzenie od dziś (05.09) drugiej zmiany, ma zmniejszyć kolejkę a tym samym usprawnić jego sprzedaż. Węgiel można kupić do godziny 21:30, a nie jak do tej pory do 14:30. Mówi Tomasz Siemieniec rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej:

Tomasz Siemieniec: Mamy nadzieję, że to wszystko się sprzeda w ciągu tych dwóch zmian, co nam pozwoli skrócić kolejkę. To jest po to zrobione, bo kolejka sięgała już dwóch miesięcy. Tym naszym zabiegiem chcemy to zmniejszyć do 30-40 dni roboczych. Średnio codziennie sprzedajemy 120 ton. To jest kwestia jaki samochód wjedzie. Są samochody, które przyjeżdżają po 3 tony, są samochody, które przyjeżdżają po 20 ton. Często jest tak, że nie zdążymy tego wszystkiego, co mamy, czyli 180 ton, sprzedać w ciągu pierwszej zmiany.

W związku z ogromnym zainteresowaniem każdy klient może kupić maksymalnie 3 tony węgla:

Tomasz Siemieniec: W ciągu kilku ostatnich dni wydaliśmy 500 numerków dla kupujących, tzn. że mamy już około 2000 numerków. Najlepiej przyjechać samochodem osobowym, ustawić się w kolejce do biura przepustek w nadbramie towarowej. Tam panowie ochroniarze wydadzą numerek z informacją, kiedy będzie najwcześniej obsługiwany. Klient wraca do domu, organizuje sobie transport samochody, ciężarowy, wie kiedy ma podjechać mniej więcej. Tam są w kontakcie z ochroną, podjeżdża dużym samochodem, załaduje i wraca do domu.

Jak podkreśla rzecznik JSW, więcej węgla nie można wyprodukować.

Co ważne węgla typu orzech nie można stosować zamiennie z węglem typu eko groszek. Grozi to uszkodzeniem pieca

– ostrzega Tomasz Siemieniec.

Tomasz Siemieniec: To jest zupełnie inny węgiel, ma większą spiekalność, ma mniejszą zawartość popiołu i siarki, ale ma większą spiekalność, czyli w piecu retortowym, gdzie palimy ekogroszkiem, może sobie uszkodzić piec.

Radio 90: Są próby mieszania?

Tomasz Siemieniec: My tego nie robimy, ale być może ktoś proponuje na składach węgla, on jest większy granulatowo. Jeśli ktoś komuś proponuje, że można go zmielić do mniejszego granulatu i stosować go jako węgiel typu ekogroszek, to jest błąd. Nie róbcie tego, proszę Państwa.

JSW podkreśla że nie zamierza sprzedawać węgla drogą internetową. Można go kupić jedynie na miejscu w KWK Budryk w Ornontowacach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024