Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od przybytku głowa nie boli. To w takim razie od czego?

Facebook Twitter

Każdy z nas zna tę dolegliwość. Potrafi zepsuć nawet najpiękniejszy dzień, skomplikować plany, utrudnić pracę lub zafundować nieprzespaną noc. Jednym zdarza się częściej, innym rzadziej. Jest silniejsza lub słabsza, ale zawsze przeszkadza. To ból głowy. Często zdarza się, że bagatelizujemy problem, bo wydaje nam się, że sam szybko minie.

fot. pixabay.com

Chcielibyśmy mieć czarodziejską różdżkę, która po machnięciu usuwałaby ból głowy bezpowrotnie. Jednak to nie takie proste…

Na początek – poznaj rywala

Jeżeli masz pokonać ból, musisz najpierw wiedzieć, z czym walczysz. Bóle głowy są różne i mają różne przyczyny. Najlepiej usunąć źródło bólu, jeżeli je zlokalizujemy, jest szansa, że ograniczymy dolegliwość także w przyszłości. Przyczyny to:

 • zatkane zatoki
 • brak snu
 • alergia
 • niepokój
 • niedobór kofeiny
 • zmiany naczyniowe
 • odwodnienie
 • napięcie
 • problemy trawienne
 • nadużywanie alkoholu
 • problemy zdrowotne, które należy skonsultować z lekarzem

Może zdarzyć nam się migrena lub klasterowy ból głowy. Przy tej pierwszej ból doskwiera nam po jednej lub obu stronach głowy, bardzo często na twarzy. W przypadku klasterowego bólu głowy lokalizacja to jedna strona, często ból odczuwamy w okolicy oka.

Nie bagatelizuj

Jeżeli będziemy ignorować ból głowy i liczyć, że „sam przejdzie” możemy przegapić sygnał, jaki wysyła nam organizm. Może to być przyczyna poważnej choroby. Poza tym życie w bólu sprawia, że spada jakość naszego życia społecznego, gorzej pracujemy, jesteśmy mniej radośni. Dodatkowo długotrwały i przewlekły ból prowadzi do depresji.

Jak poradzić sobie z bólem?

Pierwszym sposobem, po który sięga najwięcej osób jest zażycie tabletki przeciwbólowej. W większości przypadków farmakologia pomaga, choć nie zawsze. Stąd tak ważne jest, aby najpierw zlokalizować przyczynę dolegliwości. Wtedy można spróbować ją usunąć, np. kiedy podejrzewamy, że ból głowy spowodowany jest napięciem emocjonalnym – spróbujmy się wyciszyć i zrelaksować. Jeżeli podejrzewamy natomiast, że do stanu bólowego doprowadziła nieprawidłowa dieta – kolejny posiłek niech będzie lżejszy. W sytuacji, kiedy problem jest przewlekły – pomyślmy o zmianie diety na stałe.

Jeżeli nie potrafisz zdiagnozować, skąd bierze się ból głowy – potrzebna będzie konsultacja ze specjalistą.

W diagnostyce i rozpoznaniu przyczyn bólu głowy stosuje się badanie EEG, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.

Domowe sposoby na ból głowy

Spróbuj wypić małymi łyczkami kilka szklanek chłodnej wody. Czasem pomagają też głębokie oddechy, najlepiej wyjść też na świeże powietrze lub chociaż otworzyć okno. Ulgę może przynieść również kąpiel – czasem pomoże gorąca, czasem zimna, choć w zimnej wodzie lepiej pomoczyć same stopy. Jeżeli masz możliwość położyć się i zrelaksować zrób sobie zimny okład na czoło. Może pomóc również zacienienie pomieszczenia, w którym przebywamy.

Zioła mogą pomóc

Które będą skuteczne na ból głowy? To zależy od organizmu, ale wypróbuj miętę, melisę, kozłek lekarski, miłorząb, złocień maruna, rumianek, imbir, czy szałwię. Zioła działają wyciszająco, przeciwzapalnie oraz łagodzą ból.

Wyeliminujmy to, co przyprawia nas o ból głowy! Nie traćmy na niego czasu.

Macie swoje sprawdzone sposoby na dokuczliwe migreny? Może pomaga Wam coś niestandardowego? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj