Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Odbyła się 10. edycja Targów Pracy i Przedsiębiorczości w Rybniku

Facebook Twitter

Brakuje rąk do pracy, szczególnie poszukiwani są pracownicy w podstawowych zawodach. Można się było o tym przekonać odwiedzając Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Rybniku.

Już po raz dziesiąty zorganizował je rybnicki Ochotniczy Hufiec Pracy:

Brakuje bardzo dużo osób i na produkcję, zarówno jak i do prostych prac fizycznych, czy do montażu wiązek elektrycznych i wykwalifikowanej kadry: spawaczy, operatorów wózków widłowych, operatorów CNC. Budowlanka, sezon się rozpoczyna więc też już mamy zgłoszenia, że już potrzeba rąk do pracy. Niekoniecznie osoby z doświadczeniem zawodowym. Osoby, które mają siłę fizyczną, i które chcą się przyuczyć do danego zawodu też są poszukiwane, a pracodawcy bardzo chętnie ich przyuczają.

– mówi Ewelina Marszołek-Polańczyk z Punktu Pośrednictwa Pracy OHP w Rybniku. Łukasz Kozłowski z jednej z rybnickich firm potwierdza, że pracownik jest dziś na wagę złota:

Kilka lat wstecz był wielki nacisk na to, żeby mieć wykształcenie, że tylko wykształcenie zapewnia dobrą pracę i dobre zarobki. Okazuję się naglę, że brakuje nam podstawowych fachowców, czyli: ślusarzy, elektrycy, ludzie wykształceni, w zawodach typowo manualnych bym powiedział, więc teraz my kładziemy osobiście nacisk, że nie do końca to wykształcenie jest gwarancją tego, że będzie to dobre i będzie dobra płatna praca. Umiejętności, czyli nie do końca papier, ale umiejętność myślenia i zastosowania myślenia w praktyce.

Przybywa pracowników głównie z Ukrainy i coraz częściej z Chin czy Indii. Rynek pracownika sprawia że powoli, ale jednak poprawiają się w Polsce warunki zatrudnienia. Niektórzy w obawie przed Brexitem wracają z Anglii, Szkocji czy Irlandii – dodaje nasz rozmówca:

Część z nich wraca. Nie ukrywam, że też osobiście wróciłem z zagranicy więc widzę, że poprawa na rynku polskim jest znaczna. Warunki się poprawiają, warunki pracy i socjal. Czym my możemy skusić? Tym, że jesteśmy u siebie. Jesteśmy blisko rodziny. Mamy, taty, żony, rodzeństwa.

Rybnickie targi odwiedziły tłumy uczniów szkół ponadpodstawowych:

-mówiły uczennice i Joanna Białas, nauczycielka z Zespołu Szkół Ekonomiczno Usługowych w Rybniku.

X Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Rybniku odwiedził z mikrofonem Arkadiusz Żabka.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020