Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie działa w naszym regionie?

Facebook Twitter

W mijającym tygodniu ruszył odcinkowy pomiar prędkości na dwóch odcinkach budowanej autostrady A1, chodzi o styk województwa śląskiego i łódzkiego. To ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i budowlańców, bo budowa trasy trwa "pod ruchem". W Radiu 90 przypominamy gdzie jeszcze działa odcinkowy pomiar prędkości w naszym regionie.

Polskie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), czyli komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, dysponuje i zarządza 29 urządzeniami do odcinkowego pomiaru prędkości. Wprowadzono je na polskie drogi w 2011 roku, po tygodniowym eksperymencie.

W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa mierzono prędkość i wystawiano mandaty na 16-kilometrowym odcinku A1 pomiędzy Swarożynem a Pelplinem.

System wykonuje zdjęcia pojazdów na początku i końcu pomiarowego odcinka, odczytuje tablice rejestracyjne pojazdów, a znając pokonany przez pojazd dystans i czas przejazdu, oblicza średnią prędkość. Odcinkowy pomiar prędkości może pracować 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Jeśli zdarzy nam się dodać gazu na takim odcinku, dostaniemy list z informacją o zarejestrowaniu przewinienia.

Odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie w naszym regionie?

Lokalizacja: Gorzyce x2
Gmina: Gorzyce
Nr drogi: 78

Lokalizacja: Wilcza
Gmina: Pilchowice
Nr drogi: 78

W województwie śląskim odcinkowy pomiar prędkości działa także w Tarnowskich Górach, na trasie numer 11 oraz od tego tygodnia na autostradzie A1:

Zdaniem specjalistów od bezpieczeństwa ruchu drogowego odcinkowy pomiar prędkości jest najskuteczniejszym narzędziem zapobiegającym przekraczaniu prędkości. Wymusza bowiem utrzymanie średniej prędkości przejazdu dłuższego odcinka trasy zgodnie z przepisami, poprawiając płynność jazdy. Skuteczniejszym niż fotoradary, przed którymi kierowcy gwałtownie hamowali, a za nimi ponowie przyspieszali.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 marca 2021