Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oddział covidowy w Wodzisławiu zamiast geriatrii w Rydułtowach

Facebook Twitter

Oddział covidowy zamiast geriatrii ma działać w ramach wodzisławskiego szpitala. "Musimy zdecydować się na taki krok, oczekuje tego wojewoda" - mówi naszemu reporterowi dyrektor szpitala, Krzysztof Kowalik. O dramatycznej sytuacji z brakiem miejsc dla pacjentów w szpitalach w regionie mówimy od kilku dni.

Z każdym dniem przybywa zakażonych i rośnie liczba tych, którzy muszą być hospitalizowani. Niestety nie ma gdzie ich przewozić. Dlatego też decyzja o wygaszeniu Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Geriatrycznym, jaki działał w szpitalu w Rydułtowach.

Tymczasem do naszej redakcji trafiają listy osób, które nie rozumieją tej decyzji, bo istnienie geriatrii i leczenie osób starszych to dziś konieczność przy starzejącym się społeczeństwie.

Nie mamy wyjścia, jesteśmy zmuszeni wypisać ich do domów.

– odpowiada dyrektor Kowalik:

Te osoby, które będziemy w stanie wypisać do domu, to będziemy wypisać do domu. Będzie funkcjonowała interna, która jest w Wodzisławiu i ta interna będzie zaopatrywała pozostałe osoby. Sytuacja wyższej konieczności po prostu. Obserwujemy to, widzimy, że tych osób gwałtownie przybywa, z dnia na dzień jest coraz trudniej, wiec nie ma innego wyjścia. Takie też jest oczekiwanie wojewody, więc nie ma innego wyjścia. Ta sytuacja jest trudna nie tylko dla tych osób, które mają covida, ale też dla tych, które wymagają tego leczenia niezależnie od tej sytuacji. Te osoby muszą się też gdzieś leczyć. W zasadzie to my jesteśmy szpitalem, który bardziej się skłania w stronę tych osób, natomiast sytuacja wymusza bardzo często to, że nie mamy często tych osób covidowych gdzie przewieźć i musimy je w jakiś sposób zabezpieczyć.

Pacjentami covidowymi zajmować się będzie personel Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Geriatrycznym w wodzisławskim szpitalu. Powstanie około 20 łóżek

– zapowiada Krzysztof Kowalik:

Nie będziemy w stanie tego zrobić tymi zasobami kadrowymi, które mamy w Wodzisławiu i będziemy musieli sięgnąć po zasoby kadrowe z tego oddziału.

Radio 90: Ile potrzebujecie czasu na przygotowanie tego oddziału covidowego?

Jeżeli będzie decyzja, to myślę, że w ciągu dwóch-trzech, dni będziemy w stanie ten oddział uruchomić.

Radio 90: Na ile łóżek?

Około 20 łóżek w tej chwili. Mówię około dlatego, że to cały czas jeszcze dopracowujemy ile tych łóżek moglibyśmy zmieścić.

Ostateczną decyzję w sprawie powstania w miejscu geriatrii, jaka funkcjonowała w Rydułtowach oddziału covidowego w szpitalu w Wodzisławiu, w tym tygodniu ma podjąć wojewoda śląski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj