Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oddział intensywnej terapii dziecięcej w Jastrzębiu. 25 lat i 3500 małych pacjentów

Facebook Twitter

To były najczęściej wcześniaki i noworodki. Oddział intensywnej terapii dziecięcej w Jastrzębiu świętuje 25-lecie swojej działalności, podsumowano więc okres od 1994 roku.

Od samego początku oddziałem kierował Józef Danek, wówczas specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz pediatra:

To, że oddział powstał w 1994 roku, to realna pomoc rządu Konfederacji Szwajcarskiej, który na Śląsk skierował pomoc w wysokości 15 milionów franków szwajcarskich. Potężny zastrzyk pieniędzy i sprzętu, postanowiono, że oddział nowy intensywnej terapii noworodka powstanie na południu województwa śląskiego. Były takie w Zabrzu i Katowicach, a tutaj była taka pustka.

Od czasu kiedy zaczynaliśmy, zmieniła się świadomość społeczna jeśli chodzi o to czym jest wcześniactwo, jakiej opieki wymagają dzieci przedwcześnie urodzone- mówi Radiu 90 ordynator Józef Danek:

Teraz nastąpiły wspaniałe czasy, że mamy takich rodziców, którzy inicjują powstawanie ruchów na rzecz wcześniaków. Oczywiście, że pomagamy w tym (….). Ta świadomość rodziców urosła i bardzo dobrze, bo – jak tu widzimy- 23-letni chłopak, który był wcześniakiem, 185 centymetry wzrostu, intelekt, kończy informatykę.

Jakub Tworzydło z Chrzanowa, to 23-letni informatyk, wraz z mamą Marią był gościem gali z okazji jubileuszu 25-lecia OIOM-u dziecięcego w Jastrzębiu. Posłuchaj jak wspominali swój pobyt w szpitalu:

W gali 25-lecia uczestniczył także Adam Słomian z rodzicami, znanymi w regionie muzykami- Izabelą i Zbigniewem Słomianami. Adam 23 lata temu trafił jako wcześniak pod opiekę doktora Danka i jego współpracowników:

Joanna i Damian Fojcik mają najświeższe wspomnienia z OIOM-u w Jastrzębiu, na gali byli z 2-letni Jasiem:

To jest bardzo trudny oddział- podkreśla pielęgniarka oddziałowa Edyta Kolekta:

Medycyna idzie do przodu, my się mogliśmy rozwijać, podnoszą kwalifikacje lekarze i także pielęgniarki, poszerzają swoją wiedzę i naprawdę cały personel- nawet ten, który pracuje 25 lat- ma tak wysokie kwalifikacje nie tylko na papierku, ale potrafi wykorzystać to w praktyce. Wiem, że pierwsze momenty rodziców z nami są stresujące, bo rodzice boją się co będzie dalej na tym oddziale co będzie z ich dzieckiem.

Z ramienia Ślaskiej Izby Lekarskie na gali 25-lecia głos zabrał doktor Grzegorz Góral. Jak pamięta początki oddziału?

Zobacz zdjęcia z jubileuszu oddziału:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024