Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”To jedyny taki oddział w naszym regionie”. Rehabilitacja pocovidowa dla osób leczonych psychiatrycznie [FOTO]

Facebook Twitter

Pierwsi pacjenci już korzystają z opieki na oddziale rehabilitacji pocovidowej, jaki zaczął działać na terenie Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. To kilka osób, ale miejsc jest 25. Łóżka są dedykowane osobom, który były już leczone psychiatrycznie, ale też dla tych, u których COVID-19 ujawnił chorobę psychiczną.

Joachim Foltys: To jest na dzień dzisiejszy jedyny oddział w naszym regionie, jest on dla osób z zaburzeniami psychicznymi u których dodatkowo wystąpiły problemy pocovidowe. Oddział ruszył 10 stycznia i sukcesywnie w tej chwili zapraszamy pacjentów i uruchamiamy oddział, myślę że on się bardzo fajnie wpisuje w strukturę szpitala , że mamy oddział rehabilitacji psychiatrycznej taki klasyczny i w tej chwili ze względu na pandemię myślę, że to jest takie dobre wyjście, tym bardziej, że NFZ bardzo chętnie z nami współpracował przy otwarciu tego oddziału, także będziemy zbierać pierwsze doświadczenia i będziemy go coraz bardziej rozwijać

-mówi dyrektor rybnickiego szpitala psychiatrycznego.

Leczenie na oddziale rehabilitacji pocovidowej dla osób z problemami psychicznymi trwa od 4 do 6 tygodni:

Joachim Foltys: Infrastruktura jest bardzo dobra, są specjaliści: lekarze, psychoterapeuci, psycholodzy, terapeuci zajęciowi, pielęgniarki. Taka ciekawostka, wykorzystujemy też zgodnie ze standardem tzw. wirtualną przestrzeń do rehabilitacji. Są takie odpowiednie symulatory, dzięki którym pacjenci mogą sobie realizować ćwiczenia poznawcze. Niektórzy pacjenci mogli być też u nas na oddziale rehabilitacji klasycznej, ale tam z reguły brakuje miejsc, wiec otwarcie to 25 nowych miejsc, to polepszy trochę sytuację.

fot.Joanna Sierańska

Koronawirus w wielu przypadkach zaostrzył przebieg choroby psychicznej, a nierzadko ja ujawnił:

Joachim Foltys: My obserwujemy tego typu zjawisko, całkowite oblicze pandemii to pewnie za jakiś czas nastąpi, bo ciągle jesteśmy jakby w trakcie, w tej chwili mamy szczyt tej pandemii. Tutaj ta rehabilitacja się lokuje bardziej w skutkach, więc to rzeczywiście będzie jeszcze wiele lat, bo niekiedy sam covid był zapalnikiem dla naszych organizmów i myślę, że taki oddział jest bardzo potrzebny, żeby te pewne elementy zdrowia poprawić.

Żeby zostać przyjętym na oddział rehabilitacji pocovidowej trzeba zgłosić się na Izbę Przyjęć rybnickiego szpitala psychiatrycznego przy ulicy Gliwickiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022