Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oddział wewnętrzny w rybnickim szpitalu ma wznowić pracę, ale brakuje chętnych

Facebook Twitter

1 października ma wznowić działalność zawieszony w lipcu oddział wewnętrzny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Na razie nie ma lekarzy chętnych do pracy - przyznaje dyrektor placówki Ewa Fica. We wrześniu rozpoczęła pracę zawieszona pediatria, cały czas jednak kolejne trzy oddziały czekają na ponowne uruchomienie.

Przypomnijmy, 16 lekarzy specjalistów i 5 rezydentów odeszło, bo doszło do konfliktu z dyrekcją placówki, po zmianie warunków pracy i płacy. Cały czas szukamy lekarzy specjalistów – mówi dyrektor Fica:

Ewa Fica: Niestety z przykrością stwierdzam, że ponawiamy ciągle, napisaliśmy również do konsultantów wojewódzkich z prośbą o pomoc. Napisaliśmy również do wojewody, także oczekujemy tego, że konsultanci wojewódzcy też trochę nam pomogą w tej kwestii, żeby lekarzy znaleźć, natomiast na nasze ogłoszenia niestety się nie zgłaszają, personel cały pozostały nie stracił pracy, bo zachowaliśmy wszystkich pracowników, ponieważ uważam, że te wszystkie oddziały powinny normalnie funkcjonować.

Ewą Fica, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku

Ewa Fica: Na przeszkodzie stają finanse, których nie jesteśmy w stanie im zaproponować

– dodaje szefowa rybnickiej lecznicy:

Ewa Fica: Ja mogę wszystko zrozumieć, natomiast oczekiwania – czasami finansowe – niestety stoją na przeszkodzie do zatrudnienia, ponieważ szpital naprawdę nie posiada pieniędzy na to, żeby kolejne zobowiązania zaciągać. Zarobki w naszym szpitalu nie są małe, płacimy dosyć dobrze i mam nadzieję, że ci lekarze pozostaną. Żeby rozpocząć pracę na oddziale wewnętrznym, to potrzebuję mieć tzw. ordynację do południa. Lekarze na dyżury już się zgłaszają, chętnie przyjdą do szpitala, ale na dyżur, natomiast dyżur nie rozwiązuje nam problemu, bo my potrzebujemy lekarzy w ciągu dnia do leczenia pacjentów

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku

To nie jest łatwa sytuacja – nie ukrywa w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski:

Jakub Chełstowski: Zawsze takie sytuacje martwią, takie są realia tego rynku. Strasznie to brzmi, ale takie są fakty. Poszczególne dyrekcje szpitali muszą zabiegać o lekarzy, bo ich na rynku też brakuje w różnych obszarach. Nie możemy dopuścić do tego, żeby były łamane przepisy i fakty są takie, że czasem te decyzje są trudne, ale nie może być tak, że ten przepis jest łamany.

Radio 90: Na tej decyzji cierpią pacjenci.

Jakub Chełstowski: Panie redaktorze, podejmujmy decyzję w granicach prawa, a nie łammy tego prawa, a poprzednia dyrekcja łamała prawo, podpisują takie porozumienie.

Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego

Jak na razie w rybnickim szpitalu zawieszony jest do końca października oddział otolaryngologii dziecięcej, do końca roku oddział otolaryngologii dla dorosłych, oraz do końca września kluczowy dla działalności szpitala oddział wewnętrzny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj