Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odetchnij zdrowo! Naturalne oczyszczacze powietrza na parapecie

Facebook Twitter

W dni, kiedy powietrze jest bardzo zanieczyszczone radzimy - zostań w domu. Jednak otwierając okna do naszych mieszkań również wpuszczamy smog. Dodatkowo używając niektórych środków przemysłowych sami szkodzimy swojemu zdrowiu. Jak temu zaradzić?

fot. pixabay.com

Wiele osób korzysta z oczyszczaczy powietrza, które można zakupić w sklepie. Jednak są też sposoby naturalne! Konkretne gatunki roślin mogą mieć właściwości oczyszczające powietrze. Może nie zastąpią one porządnego oczyszczacza, ale wybierając rośliny, które mogą ozdobić nasze mieszkanie, lepiej wybrać te, które przy okazji działają dobroczynnie. Niektóre z nich to bardzo popularne gatunki.

Skrzydłokwiat

Oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych, głównie acetonu i benzenu. Benzen pochodzi z farb, czy lakierów, a aceton zawierają środki kosmetyczne lub środki czystości. Uwaga, ta roślina może być trująca dla zwierząt.

Bluszcz

Bluszcz zna każdy, ale nie każdy wie, że ma pozytywny wpływ na nasze powietrze. W zanieczyszczonym powietrzu znajduje się formaldehydy, emitowane są w spalinach samochodowych, a bluszcz je pochłania. Ta roślina powszechnie używana jest w ozdabianiu ogrodów, ale świetnie sprawdzi się również w mieszkaniu.

Paprotka

Estetyczna, łatwa w pielęgnacji i efektowna roślina. Działa podobnie jak bluszcz, ponieważ pochłania formaldehyd. Wiele osób ma ją w swoim domu, a niewielu wie, że wpływa pozytywnie!

Dracena

Rozpuszczalniki zawierają ksylen, czy trójchloroetylen. Z tymi toksynami poradzi sobie dracena. Aby roślina spełniała swoje funkcje należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i regularnym podlewaniu.

Begonia

Roślina kwitnąca, więc coś dla fanów koloru. Poza oczyszczaniem z benzenu, jak poprzednie rośliny, poradzi sobie również z toulenem (zawarty w farbach, klejach). Jest dość wymagająca w uprawie, ale za to pięknie wygląda w czasie kwitnienia.

Aloes

Aloes należy do sukulentów, znany jest ze swoich właściwości leczniczych (wyciąg z aloesu). Dodatkowym jego atutem jest umiejętność oczyszczania powietrza z formaldehydu i benzenu. Potrafi rozrastać się do dużych rozmiarów, więc wymaga sporo miejsca.

Kwiaty mogą nie tylko ozdabiać nasze mieszkania, ale też pomagać nam zachować zdrowie. Żyjmy w zgodzie z naturą.

Macie któryś z tych gatunków u siebie w domu? Spójrzcie na parapet! Może nawet nie wiecie, że Wasze rośliny pomagają w walce ze smogiem. Pochwalcie się zdjęciami swoich kwiatów.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj