Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odkrycie na rynku w Krzanowicach. Te zbiorniki pochodzą z początku XX wieku

Facebook Twitter

W Krzanowicach doszło do historycznego odkrycia. W związku z prowadzonymi pracami przy modernizacji tamtejszego rynku odkryto przedwojenny zbiornik na paliwo. O dystrybutorze na naftę i olej napędowy (ropa), który znajdował się w rynku, pamiętają tylko nieliczni mieszkańcy. O istnieniu jednego z dwóch takich miejsc w mieście możemy się dowiedzieć tylko z pocztówek i z prywatnych fotografii.

Fot. krzanowice.pl

Zbiornik znajduje się w rynku obok nieczynnego sklepu z artykułami przemysłowo-chemicznymi. Zbiornik był zakopany 60 cm poniżej kostki chodnikowej usytuowany w wymurowanym z cegły klinkierowej fundamencie. Murowany wokół zbiornika murek z cegły klinkierowej służył również, jako zabezpieczenie przeciwpożarowe przed wybuchem. Zbiornik zawiera dwie osobne komory. W pierwszej komorze z napisem: ,,olexin” nie znaleziono żadnego płynu. W drugim z napisem: ,,strax’’ była nafta na głębokości 10 cm. Kurki wlewowe miały także plombę ze znakiem legalizacji oznaczonej literami ,,Pg’’.

Zbiornik ma wymiary 2×1 m, jego głębokość to 1,5 metra. Zbiornik, podzielony na dwie komory odkryto w odległości 2,2 metrów od budynku sklepu. Miejsca wlewu były zabezpieczone od góry płytkami chodnikowymi o wymiarach 0,5×0,5 m, gdzie w latach 90. ubiegłego wieku wykonywano prace przy budowie nowego chodnika. Dystrybutor na naftę i ropę był umieszczony na chodniku w odległości 1,5 metra od budynku sklepu oraz 2,5 metra od zbiornika, o czym w tym miejscu świadczyć mogą pozostałości odciętych rur łączących zbiornik i dystrybutor. Przed II wojną światową, jak i po wojnie właścicielem dystrybutora i sklepu drogeryjnego w tamtym miejscu był Hans Krettek, znany jako Hans Drogeryst. Zabytkowy dystrybutor z lat 20. XX wieku stał w Krzanowicach do 1962 roku.

Drugim miejscem, gdzie stały dystrybutory z benzyną i olejem napędowym (ropa) jest działka przy ul. Opawskiej 5. Benzyna i olej napędowy były przechowywane w zbiornikach podziemnych, a nafta była przechowywana w dwóch 200-litrowych beczkach. Za pomocą ręcznej pompy skrzydełkowej pompowano określoną ilość nafty.

Kurki zabezpieczające wlewy do zbiornika z rynku wraz z sitkami zostały zabezpieczone i znajdują się w Izbie Regionalnej w Krzanowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj