Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odpowiedź służb wojewody na apel prezydenta Rybnika. Po majówce rusza punkt szczepień masowych

Facebook Twitter

Jest odpowiedź służb wojewody na dzisiejszy (30.04.) apel prezydenta Rybnika Piotra Kuczery do Ministerstwa Zdrowia, wojewody śląskiego, NFZ i parlamentarzystów, chodzi o jak najszybsze dostarczenie szczepionek. Samorząd przygotował trzy punkty szczepień masowych, zorganizował kadrę, tylko nie ma czym szczepić mieszkańców, którzy zmuszeni są do szczepień w innych miejscowościach.

To nie jest normalna sytuacja

– mówił na konferencji prasowej w Boguszowicach prezydent Rybnika:

Piotr Kuczera: Dla mnie sytuacja nie jest normalna jeżeli rybniczanie muszą szczepić się w miastach, które są odległe od Rybnika o 10, 15, 20, 30 kilometrów, a miasto mając przygotowane punkty nie ma do dyspozycji tejże szczepionki. Apeluje z tego miejsca do pana ministra, wojewody, parlamentarzystów aby jednak przyśpieszyli dystrybucję tej szczepionki. Nie wyobrażam sobie żeby stolica Subregionu nie dysponowała jednym sprawnym punktem szczepień, a ta sprawność nie zależy od samorządu, bo samorząd wykonał swoje zadanie, a zależy od dystrybucji szczepionki. Sytuacja która mnie niepokoi, niepokoi też wielu rybniczan.

Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego odpowiada, że w Rybniku nie jest tak źle z ilością szczepień, a we wtorek (4.05.) ruszy pierwszy punkt szczepień masowych w kampusie na Rudzkiej:

Alina Kucharzewska: Szczepionki są już od dawna w Rybniku i nie tylko w Rybniku, do tej pory w Rybniku udało się zaszczepić sporo mieszkańców, 23 tysiące 44o dawek- tyle trafiło do tej pory do miasta. Tak średnio przeliczając na tydzień, to 3 tysiące 400 szczepień odbywało się w Rybniku, więc to nie jest tak źle, jak można by sądzić. Jeżeli chodzi o Rybnik to w przyszłym tygodniu jeden z trzech punktów zostanie uruchomiony, ten przy ulicy Rudzkiej. Już 4 maja otrzyma dawki szczepionki i będzie mógł szczepić mieszkańców.

We wtorek 4 maja pierwszy punkt szczepień masowych w Rybniku, przygotowany na kampusie przy ulicy Rudzkiej otrzyma szczepionki, Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody nie potrafiła jednak wskazać ile i jakiego producenta. Jak słyszymy w Urzędzie Miasta w Rybniku we wtorek (4.05.) ruszą zapisy na szczepienia w tym konkretnym punkcie, same szczepienia mają się rozpocząć 10 maja.

Kiedy uruchomione zostaną dwa pozostałe punkty szczepień masowych w Rybniku? Nie wiadomo.

Zależy to od dostaw szczepionek

-mówi Radiu 90 Alina Kucharzewska.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj