Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odśnieżajcie dachy budynków wielkopowierzchniowych!

Facebook Twitter

Premier Morawiecki przypomina - odśnieżajcie dachy budynków wielkopowierzchniowych. Szef rządu wysłał oficjalne pismo do głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z zaleceniem pilnych kontroli we wszystkich tego typu obiektach w kraju.

fot. jorisamonen \ pixabay.com

Jak pisze: kontrolą powinny być objęte w pierwszej kolejności budynki wielkopowierzchniowe, użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego. Dostaliśmy takie pismo – potwierdza Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Cieszynie, Jan Smolarz:

Przyjmujemy to do wiadomości i będziemy odpowiednio stosować się do tego zalecenia. Zazwyczaj nacisk kładziony jest na obiekty wielkopowierzchniowe, ponieważ tam występuje zwiększone ryzyko nieprawidłowości w czasie nadmiernych opadów śniegu. To się wiąże z bezpieczeństwem użytkowania. (…)

W powiecie cieszyńskim jest 106 takich obiektów. Jak mówi Jan Smolarz – najbliższe kontrole będą wyrywkowe i niespodziewane. Dlaczego zbyt duża ilość śniegu na dachu to zagrożenie?

Występuje ponadnormatywne obciążenie konstrukcji dachowej. Wiadomo, jakie były skutki na MTK w Katowicach. Natomiast w tej chwili widać poprawę jeśli chodzi o zachowanie właścicieli i jeśli jest rzeczywiście nadmiar śniegu to widać zaangażowanie i przystępowanie do usunięcia jego nadmiaru. Zresztą to jest sprawa złożona, bo waga tego śniegu nie zależy od jego ilości, ale od tego, czy to jest śnieg mokry, czy puch.

Synoptycy ostrzegają – śnieg tej zimy jeszcze da się nam we znaki. Inspektorzy Nadzoru Budowlanego podczas kontroli będą zwracali uwagę nie tylko na śnieg zalegający na dachach, ale sprawdzą również, czy w obiektach regularnie przeprowadzane są kontrole stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj