Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odwołują praktyki zawodowe

Facebook Twitter

Szkoły zamknięte a co z uczniami, którzy praktycznie uczą się zawodu? To pytanie powraca. Jeszcze w czwartek (12.03.) kuratorium oświaty twierdziło, że tacy uczniowie, ponieważ mają podpisane umowy o pracę, powinni pojawić się w zakładach. Podobnie stażyści. W piątek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej po ustaleniach z Ministrem Edukacji Narodowej wydało komunikat w tej sprawie.

Mówi komendant hufca pracy w Rybniku, Magdalena Szrek-Moroń:

Do wczoraj było tak, że zajęcia odwołane w szkole, młodzi ludzie pozostają w domach, realizują naukę we własnym zakresie wspólnie z nauczycielami. W dniach praktyki idą na praktykę, natomiast komunikat, który został opublikowany, zaleca wszystkim pracodawcom kształcącym na podstawie umów o pracę, pracowników młodocianych oddelegowanie uczniów w całości do domu, nierealizowanie zadań praktycznej nauki zawodu, co więcej, jest podkreślone, że będzie to rekompensowane pracodawcom.

Kluczowe w komunikacie jest słowo „zaleca”:

Oczywiście, że tak, natomiast tutaj proszę pamiętać, że istotą informacji jest także to, co rodzic wspólnie z pracodawcą ustali. W dalszym ciągu rodzić bądź opiekun prawny pozostaje osobą, która decyduje o tym, czy jego dziecko będzie zagrożone mniej lub bardziej. Wydaje mi się, że tutaj komunikaty wspólne obu ministerstw są jasne i klarowne. Jeżeli szkoły odwołują zajęcia, szczególnie w tych zakładach pracy, gdzie jest dużo uczniów, dużo pracowników młodocianych, musimy dbać o ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, że w zakładach pracy są 14, 15-latkowie- starsze dzieci także- ale jest to dla ich bezpieczeństwa i wspólnego bezpieczeństwa.

Zatem najbliższe dwa tygodnie powinny być wolne dla uczniów od nauki, ale także od praktycznej nauki zawodu.

Najczęściej czytane:

2 tygodnie w domu! Cała rodzina w kwarantannie

Zakaz sprzedaży na otwartych straganach w Rybniku

Straż Miejska i Policja kontroluje uczniów

Wszystkie informacje o koronawirusie: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021