Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ofiar Terroru, dawniej Dworcowa. Na biesiadzie w Rydułtowach przypominali historię ulicy [FOTO]

Facebook Twitter

W sobotę (14.05.) znów ulica Ofiar Terroru zamieniła się w miejsce imprezowe. Przygotowano biesiadę, mieszkańcy Rydułtów oglądali występy, razem z wykonawcami śpiewali, częstowali się grochówką a Towarzystwo Miłośników Rydułtów przypominało historię tego miejsca: ulica Dworcowa, potem Adolf Hitler Strasse, potem znów Dworcowa, a od 1953 roku Ofiar Terroru.

Historię przypominał Henryk Machnik, prezes Towarzystwa Miłośników Rydułtów.

Henryk Machnik: Przed wojną to była ulica Dworcowa, potem Adolf Hitler Strasse, potem znowu przez chwilę Dworcowa, a w 1953 roku na wniosek osób zrzeszonych w kole Powstańców Śląskich, zmieniono nazwę na Ofiar Terroru. Ze względu na to, że na końcu tej ulicy były filie Obozu Oświęcimskiego, gdzie więźniowie pracowali na kopalni Rydułtowy.

Henrym Machnik, prezes Towarzystwa Miłośników Rydułtów

Zdjęcia z historii ulicy Ofiar Terroru w Rydułtowach pokazywała naszej reporterce Alicja Pawełek z Towarzystwa Miłośników Rydułtów, posłuchaj:

Alicja Pawełek z Towarzystwa Miłośników Rydułtów

To kolejne wydarzenie w ramach projektu: „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”, kolejne, które ma zwrócić uwagę na ulicę w centrum miasta:

Henryk Machnik: Bardzo martwi jak są puste lokale… To jest zachęta, by ludzie znowu tu przychodzili, znowu tu kupowali a przedsiębiorcy mieli miejsce do inwestowania.

Projekt „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”’ finansowy ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 realizowanego w ramach programu ,,Rozwój Lokalny’’.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj